geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Zasypano ruiny zamku w Kaliningradzie

Dodał: Andrzej Widera

30-09-2021 08:41


Ruiny Zamku Królewskiego w Kaliningradzie zostały zasypane ziemią, aby zapobiec dalszemu niszczeniu. Powiedział o tym Jewgienij Masłow, szef służby ochrony dziedzictwa kulturowego.

Od 1993 do 2007 roku na tym terenie prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Fragmenty konstrukcji ujawnione w wykopie nie zachowały się, część wykopu nie została zasypana. Oddziaływania środowiskowe, nacisk gruntu i aktywność mikrosejsmiczna głównych arterii miasta doprowadziły do utraty integralności strukturalnej obiektów. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu tych obiektów, podjęto decyzję o ich zakonserwowaniu poprzez zasypanie" - podała służba prasowa rządu obwodowego, cytując Masłowa.

Według niego, projekt konserwatorski został przygotowany po konsultacjach "z wiodącymi organizacjami projektowymi" zajmującymi się ochroną dziedzictwa kulturowego. Prace polegać będą na wzmocnieniu zachowanych elementów, a następnie zasypaniu ich gruntem chemicznie obojętnym. Projekt uzyskał pozytywną opinię ekspertyzy państwowej.

"Konserwacja przez zasypywanie jest najczęściej stosowaną metodą uzupełniania ubytków w archeologii. Wykop i odsłonięte struktury archeologiczne muszą zostać zasypane. Tak właśnie będzie teraz z fragmentem murów zamku Kneiphof. Wybrana metoda konserwacji będzie chroniła przed większością niekorzystnych czynników, zapewniając zachowanie do czasu podjęcia decyzji o najlepszych możliwościach adaptacji do współczesnego użytku" - powiedział Masłow.

Po zakończeniu prac konserwatorskich teren ruin zamku wejdzie w skład parku archeologicznego i zostanie zagospodarowany zielenią, w tym z wykorzystaniem zachowanych elementów stanowiska.

"Projekt stał się droższy ze względu na zmiany cen materiałów. Teraz szukamy na to funduszy. Nie zrezygnowaliśmy z pomysłu kopuły nad ruinami zamku, ale na czas rozwiązywania wszystkich tych kwestii podjęto decyzję o wycofaniu obiektu z użytku" - powiedział szef służby prasowej rządu obwodowego Dmitrij Łyskow. Wcześniej planowano, że ruiny zostaną przykryte zadaszeniem. Wiosną 2021 roku Krajowy Ośrodek Ochrony Zabytków rozpoczął projektowanie pawilonu z przeszklonym dachem.

W 2017 roku gubernator Anton Alichanow powiedział, że władze nie przywrócą historycznego miejsca. "Jeszcze nie zdecydowaliśmy, co się tam będzie działo. Najpierw wstrzymamy wykopaliska. Nakryjemy całość taflą ze szkła, aby można było oglądać te ruiny" - powiedział szef regionu.

Warto wspomnieć, że po zniszczeniach wojennych, ruiny zamku zostały ostatecznie wysadzone w powietrze w latach sześćdziesiątych


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021