Zdjęcie: Pixabay
22-08-2024 10:14
W szczytowym momencie w 2021 r. w białoruskim sektorze IT pracowało 108 tys. specjalistów. Według wyników z 2023 r. pozostało ich ok. 88 tys., jednak została powstrzymana tendencja do redukcji personelu w sektorze. Jednocześnie białoruskie firmy ponownie skoncentrowały się na rynku rosyjskim.
Jak wynika z analizy "Naszej Niwy", sektor IT, który w szczytowym okresie sektor IT odpowiadał za 8% białoruskiego PKB, teraz, według stanu na I półrocze 2024 r. jego udział wynosi około 5%. W 2022 r. wkład IT do PKB wyniósł minus 0,9%, w 2023 r. – minus 0,3% i dopiero w połowie 2024 roku branży udało się wyjść "na zero".
„W ciągu ostatnich kilku lat branża ta skurczyła się. Obecnie obserwujemy odbicie w stosunku do niskiej bazy. Oznacza to, że nie jest to rozwój, ale pewna poprawa wskaźników w stosunku do dna poprzedniego okresu” – wyjaśniła Nastasja Łużina, ekspertka ośrodka analitycznego BEROC. Zdaniem ekonomistki koniec spadku i początek ożywienia wzrostu wynika przede wszystkim z tego, że gospodarki Białorusi i Rosji w ogóle czują się całkiem nieźle.
Ekspertka zauważa, że popyt na produkty IT istnieje także na Białorusi i w Rosji. Między innymi ze względu na fakt, że wiele firm zagranicznych opuściło Rosję, co zwiększyło potrzebę stworzenia własnego produktu. „Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że rynek w ciągu ostatnich kilku lat dostosował się do nowych warunków. Firmy, które chciały opuścić Białoruś lub przynajmniej ograniczyć swoją obecność, już to zrobiły. Tym, którzy pozostali, udało się dostosować swoją pracę do nowych warunków.” - powiedziała Łużina.
Rozwojowi białoruskiego sektora IT sprzyja także napływ rosyjskiego kapitału.Do tego Rosjanie wykorzystują dobre stosunki z Białorusią, zwłaszcza, że sektor IT na Białorusi pozostaje dość dobrze rozwiniętą branżą. Niemniej jednak Łużina uważa, że nawet pomimo wymienionych czynników wzrost będzie skromny. W ostatnich latach pogorszenie warunków pracy sektora IT na Białorusi zostało spotęgowane przez ograniczenie popytu na poziomie światowym.