geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wykryte wątki szpiegostwa na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

24-01-2022 08:39


Wszystkie osoby zaangażowane w sprawę szpiegostwa przeciwko deputowanemu Saeimy Jānisowi Ādamsonowi są byłymi funkcjonariuszami sowieckich i łotewskich służb bezpieczeństwa. Jeden z zatrzymanych, były funkcjonariusz policji miejskiej w Ādaži, pracował dziesięć lat temu dla Państwowej Służby Bezpieczeństwa (VDD), która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

VDD poinformowała ostatnio o dwóch kolejnych osobach zatrzymanych pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem.  Adamson, który został zatrzymany przez VDD latem ubiegłego roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, był pracownikiem Wojsk Granicznych Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (VDK) w czasach sowieckich. Jako politykowi służby specjalne od dawna odmawiały mu dostępu do tajemnic państwowych. Jednakże, zgodnie z dowodami zebranymi przez VDD, od dawna informował on rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa o różnych wydarzeniach.

W czerwcu, na krótko przed aresztowaniem Adamsonsa w tej sprawie, na lotnisku w Rydze zatrzymano obywatela Rosji Giennadija Silonowa. Być może był pośrednikiem w przekazywaniu informacji. Silonow, w ostatnim okresie istnienia ZSRR pracował w tamtejszym Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Z archiwów wynika, że w 1990 r. Silonow był członkiem III wydziału KGB, który w tym czasie zajmował się głównie zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. W ostatnich latach Silonow mieszkał na Łotwie z pozwoleniem na pobyt. W przeciwieństwie do Adamsona, Silonow jest nadal przetrzymywany w areszcie. Nie przyznaje się do winy.

Śledztwo przeciwko dwóm innym osobom zostało oddzielone od sprawy Adamsona. Jednym z zatrzymanych był inny były pracownik KGB, śledczy Andris Strautmanis.Już w niepodległej Łotwie Strautmanis zajmował wysokie stanowisko w Służbie Bezpieczeństwa (obecnie VDD). Rola Strautmanisa w sprawie szpiegostwa Adamsona jest niejasna. Państwowa Służba Bezpieczeństwa nie udziela nowych informacji na temat dochodzeń.

Nieoficjalne informacje, że czwartą osobą zatrzymaną latem jest kolejny były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Arturs Šmaukstelis. W 2019 r. Šmaukstelis prawie został zastępcą komendanta policji w Carnikavie, ale minister spraw wewnętrznych nie wyraził na to zgody, opierając się na tajnych informacjach operacyjnych o wysokim ryzyku dla porządku i bezpieczeństwa publicznego.Šmaukstelis potwierdził, że kontaktował się z Adamsonem, gdyż przez krótki czas pełnił funkcję jego asystenta w Saeimie w 2019 roku.

Dwa tygodnie temu VDD ogłosiła, że zatrzymano kolejne dwie osoby podejrzane o długotrwałą współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym. To dochodzenie nie ma związku ze sprawą Adamsona. Obaj zatrzymani byli szpiegami w sektorze obronnym i spotykali się z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych w Rosji. Jednemu z nich postawiono już zarzuty, również za posiadanie broni palnej. Nie był on urzędnikiem państwowym, ale wykorzystywał zdobyte w pracy kontakty do zbierania i przekazywania Rosji informacji o możliwościach bojowych Narodowych Sił Zbrojnych, zaopatrzeniu i działaniach NATO. Druga sprawa karna, dotycząca szpiegostwa poprzez dostarczanie informacji istotnych dla rosyjskiego wojska, jest nadal przedmiotem dochodzenia i władze nie podają żadnych dalszych szczegółów.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024