geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wykryte wątki szpiegostwa na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

24-01-2022 08:39


Wszystkie osoby zaangażowane w sprawę szpiegostwa przeciwko deputowanemu Saeimy Jānisowi Ādamsonowi są byłymi funkcjonariuszami sowieckich i łotewskich służb bezpieczeństwa. Jeden z zatrzymanych, były funkcjonariusz policji miejskiej w Ādaži, pracował dziesięć lat temu dla Państwowej Służby Bezpieczeństwa (VDD), która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

VDD poinformowała ostatnio o dwóch kolejnych osobach zatrzymanych pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem.  Adamson, który został zatrzymany przez VDD latem ubiegłego roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, był pracownikiem Wojsk Granicznych Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (VDK) w czasach sowieckich. Jako politykowi służby specjalne od dawna odmawiały mu dostępu do tajemnic państwowych. Jednakże, zgodnie z dowodami zebranymi przez VDD, od dawna informował on rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa o różnych wydarzeniach.

W czerwcu, na krótko przed aresztowaniem Adamsonsa w tej sprawie, na lotnisku w Rydze zatrzymano obywatela Rosji Giennadija Silonowa. Być może był pośrednikiem w przekazywaniu informacji. Silonow, w ostatnim okresie istnienia ZSRR pracował w tamtejszym Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Z archiwów wynika, że w 1990 r. Silonow był członkiem III wydziału KGB, który w tym czasie zajmował się głównie zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. W ostatnich latach Silonow mieszkał na Łotwie z pozwoleniem na pobyt. W przeciwieństwie do Adamsona, Silonow jest nadal przetrzymywany w areszcie. Nie przyznaje się do winy.

Śledztwo przeciwko dwóm innym osobom zostało oddzielone od sprawy Adamsona. Jednym z zatrzymanych był inny były pracownik KGB, śledczy Andris Strautmanis.Już w niepodległej Łotwie Strautmanis zajmował wysokie stanowisko w Służbie Bezpieczeństwa (obecnie VDD). Rola Strautmanisa w sprawie szpiegostwa Adamsona jest niejasna. Państwowa Służba Bezpieczeństwa nie udziela nowych informacji na temat dochodzeń.

Nieoficjalne informacje, że czwartą osobą zatrzymaną latem jest kolejny były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Arturs Šmaukstelis. W 2019 r. Šmaukstelis prawie został zastępcą komendanta policji w Carnikavie, ale minister spraw wewnętrznych nie wyraził na to zgody, opierając się na tajnych informacjach operacyjnych o wysokim ryzyku dla porządku i bezpieczeństwa publicznego.Šmaukstelis potwierdził, że kontaktował się z Adamsonem, gdyż przez krótki czas pełnił funkcję jego asystenta w Saeimie w 2019 roku.

Dwa tygodnie temu VDD ogłosiła, że zatrzymano kolejne dwie osoby podejrzane o długotrwałą współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym. To dochodzenie nie ma związku ze sprawą Adamsona. Obaj zatrzymani byli szpiegami w sektorze obronnym i spotykali się z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych w Rosji. Jednemu z nich postawiono już zarzuty, również za posiadanie broni palnej. Nie był on urzędnikiem państwowym, ale wykorzystywał zdobyte w pracy kontakty do zbierania i przekazywania Rosji informacji o możliwościach bojowych Narodowych Sił Zbrojnych, zaopatrzeniu i działaniach NATO. Druga sprawa karna, dotycząca szpiegostwa poprzez dostarczanie informacji istotnych dla rosyjskiego wojska, jest nadal przedmiotem dochodzenia i władze nie podają żadnych dalszych szczegółów.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024