geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Politia Frontiera

Wyjaśnienie kwestii mołdawskich ceł dla Naddniestrza

Dodał: Andrzej Widera

17-01-2024 11:17


Rząd Mołdawii obliczył, że jeśli w tym roku wolumen handlu z innymi krajami zrówna się z wolumenem w 2023 r., to po zastosowaniu nowych ceł od przedsiębiorstw z Naddniestrza pobranych zostanie 124,8 mln lei. To o około 50 milionów lei więcej niż w ramach poprzedniego systemu celnego.  Jak podało mołdawskie Biuro Reintegracji, powołując się na dane Ministerstwa Finansów, zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na „świadczenia socjalne, opiekę medyczną i inne usługi świadczone przez władze państwowe Mołdawii na rzecz mieszkańców regionu naddniestrzańskiego”.

Jak zauważyło Biuro Reintegracji, wysokość zwolnień udzielonych w latach 2019-2021, wartość towarów przywiezionych z regionu Naddniestrza wyniosły 13,4 mld lei. Dotyczy to towarów, które pozostają na terytorium Naddniestrza. W 2023 roku przedsiębiorcy z Naddniestrza zaimportowali towary o wartości 13 miliardów lei, w tym samym roku zwolnienie z ceł dla podmiotów gospodarczych Naddniestrza wyniosło 685 milionów lei.

Jak wyliczył rząd, w przypadku nałożenia nowych ceł na podmioty gospodarcze Naddniestrza, z uwzględnieniem umów o wolnym handlu, za 2023 rok cło wyniosłoby 124,8 mln lei, czyli o około 50 mln lei więcej (2,5-3 mln dolarów) niż wynosiłoby odbywały się przy zastosowaniu poprzedniego systemu ceł - a nie 16 milionów dolarów, jak sugerował to wczoraj szef departamentu polityki zagranicznej Naddniestrza Witalij Ignatiew. „Cło to byłoby pobierane na towary importowane z krajów, z którymi Mołdawia nie ma umów o wolnym handlu” – zauważyło Biuro Reintegracji.

"Większość wolumenu handlu regionu Naddniestrza przypada na kraje europejskie lub kraje WNP, z którymi umowy o wolnym handlu nie zostały anulowane. Jedynym krajem z pierwszej dziesiątki partnerów, z którym współpracują firmy z regionu Naddniestrza i z którym nie została zawarta umowa o wolnym handlu, są Chiny” – powiedział mołdawski wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian.

Wicepremier wypowiedział się również o celach na które zostaną wydane pieniądze z cła wobec firm z Naddniestrza. „W ubiegłym roku z usług medycznych na prawym brzegu Dniestru [W Mołdawii - red.] skorzystało 50 tys. mieszkańców regionu Naddniestrza. Wiele dzieci i młodzieży uczy się na prawym brzegu. Dziesiątki tysięcy obywateli regionu Naddniestrza otrzymuje emerytury na prawym brzegu Dniestru” – wyjaśnił Serebrian.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021