geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Politia Frontiera

Wyjaśnienie kwestii mołdawskich ceł dla Naddniestrza

Dodał: Andrzej Widera

17-01-2024 11:17


Rząd Mołdawii obliczył, że jeśli w tym roku wolumen handlu z innymi krajami zrówna się z wolumenem w 2023 r., to po zastosowaniu nowych ceł od przedsiębiorstw z Naddniestrza pobranych zostanie 124,8 mln lei. To o około 50 milionów lei więcej niż w ramach poprzedniego systemu celnego.  Jak podało mołdawskie Biuro Reintegracji, powołując się na dane Ministerstwa Finansów, zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na „świadczenia socjalne, opiekę medyczną i inne usługi świadczone przez władze państwowe Mołdawii na rzecz mieszkańców regionu naddniestrzańskiego”.

Jak zauważyło Biuro Reintegracji, wysokość zwolnień udzielonych w latach 2019-2021, wartość towarów przywiezionych z regionu Naddniestrza wyniosły 13,4 mld lei. Dotyczy to towarów, które pozostają na terytorium Naddniestrza. W 2023 roku przedsiębiorcy z Naddniestrza zaimportowali towary o wartości 13 miliardów lei, w tym samym roku zwolnienie z ceł dla podmiotów gospodarczych Naddniestrza wyniosło 685 milionów lei.

Jak wyliczył rząd, w przypadku nałożenia nowych ceł na podmioty gospodarcze Naddniestrza, z uwzględnieniem umów o wolnym handlu, za 2023 rok cło wyniosłoby 124,8 mln lei, czyli o około 50 mln lei więcej (2,5-3 mln dolarów) niż wynosiłoby odbywały się przy zastosowaniu poprzedniego systemu ceł - a nie 16 milionów dolarów, jak sugerował to wczoraj szef departamentu polityki zagranicznej Naddniestrza Witalij Ignatiew. „Cło to byłoby pobierane na towary importowane z krajów, z którymi Mołdawia nie ma umów o wolnym handlu” – zauważyło Biuro Reintegracji.

"Większość wolumenu handlu regionu Naddniestrza przypada na kraje europejskie lub kraje WNP, z którymi umowy o wolnym handlu nie zostały anulowane. Jedynym krajem z pierwszej dziesiątki partnerów, z którym współpracują firmy z regionu Naddniestrza i z którym nie została zawarta umowa o wolnym handlu, są Chiny” – powiedział mołdawski wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian.

Wicepremier wypowiedział się również o celach na które zostaną wydane pieniądze z cła wobec firm z Naddniestrza. „W ubiegłym roku z usług medycznych na prawym brzegu Dniestru [W Mołdawii - red.] skorzystało 50 tys. mieszkańców regionu Naddniestrza. Wiele dzieci i młodzieży uczy się na prawym brzegu. Dziesiątki tysięcy obywateli regionu Naddniestrza otrzymuje emerytury na prawym brzegu Dniestru” – wyjaśnił Serebrian.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024