geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Fińska Policja

Wpływ uszkodzenia Balticconnector na ceny gazu

Dodał: Andrzej Widera

20-03-2024 10:52


W październiku ubiegłego roku uszkodzenie podmorskiego gazociągu Balticconnector, który biegnie między Estonią a Finlandią, doprowadziło do spadku cen gazu ziemnego w pierwszym z tych krajów, ale do wzrostu w Finlandii.

"Od czasu incydentu cena rynkowa gazu ziemnego w Finlandii zależy głównie od pogody i przybycia statków ze skroplonym gazem ziemnym (LNG), a nie od rozwoju sytuacji na europejskich rynkach spotowych gazu, ze względu na brak fizycznego połączenia [z Europą]" - powiedział Marko Allikson, członek zarządu i trader energii w Baltic Energy Partners.

Margus Kaasik, dyrektor generalny Eesti Gaas, zgodził się z oceną Alliksona, zauważając, że: "Gaz ziemny, który został przeznaczony do przeniesienia z łotewskiego magazynu gazu (w Inčukalns) do Finlandii, musiał zostać sprzedany przez uczestników rynku, głównie na rynkach bałtyckich i / lub polskich, po uszkodzeniu Balticconnector".

Oznaczało to, że rzeczywiście doszło do pewnej nadpodaży i obniżenia cen w regionie Morza Bałtyckiego. Jednak głównym powodem spadku cen był spadek cen w Europie Zachodniej, ponieważ ceny w naszym regionie są z nimi bezpośrednio powiązane" - kontynuował Kaasik. „W wyniku uszkodzenia Balticconnector konieczne było doprowadzenie zimą do fińskiego terminalu Inkoo znacznie większej ilości LNG niż w normalnej sytuacji." - dodał.

„Za dobrymi wynikami finansowymi Eesti Gaas stoi wzrost wolumenów sprzedaży. Na dzień dzisiejszy działamy na pięciu rynkach, od Finlandii po Polskę, i staliśmy się największą prywatną spółką energetyczną z kapitałem prywatnym w regionie fińsko-bałtyckim. Ostatni roku podwoiliśmy wolumeny naszej działalności i sprzedaliśmy łącznie 15,9 TWh gazu i energii elektrycznej. Nasz udział w rynku sprzedaży gazu w regionie fińsko-bałtyckim wzrósł do 25 proc. Podczas gdy w 2022 r. sprowadziliśmy pięć statków LNG, w 2023 r. sprowadziliśmy w 18 z nich. Jedna trzecia dostaw gazu ziemnego do naszego regionu odbywa się za pośrednictwem Eesti Gaas.” - mówił Kaasik.

Według danych Argus Media, Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa zużyły w zeszłym roku łącznie 40 TWh gazu ziemnego, z czego Litwa zużyła prawie 15 TWh, Finlandia 13,4 TWh, Łotwa 8,2 TWh, i Estonii 3,4 TWh.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024