Zdjęcie: Pixabay
11-01-2025 12:00
Według opublikowanych wyników badania estońskiej opinii publicznej, które przeprowadzono w ramach wydarzenia informacyjnego „W drodze do świadomych decyzji”, 68% Estończyków popiera wdrożenie energii jądrowej, 23% jest przeciw, a 9% nie ma zdania. Badanie zrealizowano wiosną i jesienią 2024 r. Tym samym poparcie dla energii jądrowej wzrosło z 59% w 2022 r. do 68% w 2024 r., co wskazuje na większe zainteresowanie tematem. Liczba niezdecydowanych zmalała, jednak odsetek sceptyków pozostaje stabilny. Po prezentacji wyników minister klimatu Yoko Alender podkreśliła znaczenie różnorodności źródeł energii w Estonii.
Za główne zalety energii jądrowej Estończycy uznają niezależność energetyczną, bezpieczeństwo i niskie koszty. Najczęściej wskazywaną wadą jest brak wystarczających kompetencji państwowych w tym zakresie. 57% badanych widzi potencjał energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej, a odsetek ten wzrasta. Popularne są również energia wiatrowa i słoneczna, ale jako niezależną od warunków pogodowych alternatywę dla łupków paliwowych częściej wskazywano energię jądrową. W regionie Virumaa Wschodnia (Ida-Virumaa), głównym źródłem energii wciąż pozostaje łupek bitumiczny, co przekłada się na niższe poparcie dla atomu (53%).
54% badanych uznaje energię jądrową za odpowiedni zamiennik dla łupków bitumicznych, szczególnie pod kątem stabilności produkcji. Świadomość w zakresie energii jądrowej rośnie: 12% czuje się dobrze poinformowanych, 53% zna podstawy, a 35% uznaje temat za obcy, choć 25% tej grupy chciałoby dowiedzieć się więcej. Najniższe wskaźniki poparcia odnotowano wśród osób rosyjskojęzycznych (55%) oraz mieszkańców prowincji Virumaa Wschodnia.
71% respondentów uważa, że energia jądrowa zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, 64% postrzega ją jako opłacalną, a 91% jest świadomych konieczności radzenia sobie z odpadami radioaktywnymi. Jednocześnie 61% sądzi, że Estonia nie posiada wystarczających kompetencji, a 45% wskazuje na czasochłonność i koszty związane z wdrożeniem energii jądrowej.