Zdjęcie: Pixabay
30-07-2024 08:45
Estoński system opieki zdrowotnej ma poważny problem kadrowy. Co czwarty lekarz osiągnął już wiek emerytalny. Nie da się zastąpić lekarzy odchodzących na emeryturę młodymi specjalistami. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, spowoduje to spowolnienie rozwoju systemu opieki zdrowotnej w przyszłości.
Według Ministerstwa Zdrowia, niedobór pracowników medycznych tylko się pogłębia. Każdego roku na emeryturę przechodzi od 140 do 160 lekarzy, a liczba ta wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Obecnie estońscy lekarze pracują czasami do 75 roku życia. I nie ma młodych specjalistów, którzy mogliby ich zastąpić. Jednym z powodów jest to, że po studiach wyjeżdżają do pracy w innych krajach.
Szef działu jakości Szpitala Regionalnego Północnej Estonii Priit Tohver zgadza się, że młodzi specjaliści emigrują lub całkowicie zmieniają dziedzinę swojej pracy. Jednak nieuniknione starzenie się społeczeństwa również ma na to wpływ. Priit zasugerował, że problemy mogą występować również w samym systemie edukacji medycznej. Külli Kingo, dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Tartu, zauważa, że niektórzy ludzie nie chcą pracować konkretnie jako lekarze, ponieważ system opieki zdrowotnej jest znacznie szerszy. A ci, którzy wyjeżdżają za granicę, zwykle wracają. Ragnar Vaiknemets z Minsiterstwa Zdrowia zwraca uwagę, że w dziedzinie medycyny rodzinnej utrzymuje się największy niedobór personelu.