Zdjęcie: Pixabay
15-04-2025 10:21
Jak podał portal reform.news, agencja ratingowa Moody’s ponownie oceniła wiarygodność kredytową Białorusi, utrzymując ją na najniższym możliwym poziomie „C” ze stabilną perspektywą. To jedyna z wielkiej trójki agencji, która kontynuuje publikację ocen tego kraju – Fitch i S&P wycofały swoje ratingi.
Moody’s zauważa, że „stabilna perspektywa oznacza, iż profil kredytowy Białorusi raczej nie ulegnie istotnej poprawie w krótkim i średnim okresie”. Ewentualna zmiana tego stanu jest możliwa jedynie pod warunkiem zniesienia sankcji, co stanowi warunek wstępny dla wznowienia spłat euroobligacji w walutach obcych. Nawet jednak w takim scenariuszu „pozycja płynnościowa rządu pozostanie bardzo słaba, co ograniczy jego zdolność do obsługi zadłużenia”.
W obliczu międzynarodowych sankcji białoruski resort finansów wdrożył mechanizm zamiany euroobligacji na krajowe papiery dłużne, wykorzystując infrastrukturę finansową zarówno Białorusi, jak i Rosji. Moody’s zakłada, że sankcje nie zostaną w najbliższym czasie zniesione, a zależność Białorusi od Rosji w zakresie handlu i finansów będzie dalej rosnąć. W ocenie agencji: „uzależnienie białoruskiej gospodarki od Rosji zwiększyło się, gdy kraj dostosowywał się do międzynarodowych sankcji, m.in. poprzez substytucję importu i integrację handlową”.
Wzrost gospodarczy w 2024 roku utrzymał się na stabilnym poziomie, ze wzrostem realnego PKB o 4%, napędzanym przez silną konsumpcję wewnętrzną. Prognozy na 2025 rok są jednak mniej optymistyczne – spodziewane spowolnienie do 2,5% wiąże się z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w Rosji. Poziom długu publicznego pozostanie na stabilnym poziomie około 40% PKB, jednak pozostaje on „silnie podatny na wahania kursu walutowego i ograniczony dostęp do refinansowania”. Od czerwca 2022 roku, po wprowadzeniu regulacji umożliwiającej spłatę euroobligacji w rublach białoruskich, rząd kontynuował tę praktykę, a pod koniec 2024 roku rozpoczął ich wymianę na wewnętrzne instrumenty długu.
Moody’s podkreśla, że polityka władz pozostaje nieprzewidywalna, a ingerencje w gospodarkę są częste. Jednocześnie „terminowość i przejrzystość informacji gospodarczych i fiskalnych pozostają na niskim poziomie”.Ostatnio zamieściliśmy artykuł na temat aktualnej białoruskiej sytuacji gospodarczej.