geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Utrzymuje się najniższy rating kredytowy Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

15-04-2025 10:21


Jak podał portal reform.news, agencja ratingowa Moody’s ponownie oceniła wiarygodność kredytową Białorusi, utrzymując ją na najniższym możliwym poziomie „C” ze stabilną perspektywą. To jedyna z wielkiej trójki agencji, która kontynuuje publikację ocen tego kraju – Fitch i S&P wycofały swoje ratingi.

Moody’s zauważa, że „stabilna perspektywa oznacza, iż profil kredytowy Białorusi raczej nie ulegnie istotnej poprawie w krótkim i średnim okresie”. Ewentualna zmiana tego stanu jest możliwa jedynie pod warunkiem zniesienia sankcji, co stanowi warunek wstępny dla wznowienia spłat euroobligacji w walutach obcych. Nawet jednak w takim scenariuszu „pozycja płynnościowa rządu pozostanie bardzo słaba, co ograniczy jego zdolność do obsługi zadłużenia”.

W obliczu międzynarodowych sankcji białoruski resort finansów wdrożył mechanizm zamiany euroobligacji na krajowe papiery dłużne, wykorzystując infrastrukturę finansową zarówno Białorusi, jak i Rosji. Moody’s zakłada, że sankcje nie zostaną w najbliższym czasie zniesione, a zależność Białorusi od Rosji w zakresie handlu i finansów będzie dalej rosnąć. W ocenie agencji: „uzależnienie białoruskiej gospodarki od Rosji zwiększyło się, gdy kraj dostosowywał się do międzynarodowych sankcji, m.in. poprzez substytucję importu i integrację handlową”.

Wzrost gospodarczy w 2024 roku utrzymał się na stabilnym poziomie, ze wzrostem realnego PKB o 4%, napędzanym przez silną konsumpcję wewnętrzną. Prognozy na 2025 rok są jednak mniej optymistyczne – spodziewane spowolnienie do 2,5% wiąże się z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w Rosji. Poziom długu publicznego pozostanie na stabilnym poziomie około 40% PKB, jednak pozostaje on „silnie podatny na wahania kursu walutowego i ograniczony dostęp do refinansowania”. Od czerwca 2022 roku, po wprowadzeniu regulacji umożliwiającej spłatę euroobligacji w rublach białoruskich, rząd kontynuował tę praktykę, a pod koniec 2024 roku rozpoczął ich wymianę na wewnętrzne instrumenty długu.

Moody’s podkreśla, że polityka władz pozostaje nieprzewidywalna, a ingerencje w gospodarkę są częste. Jednocześnie „terminowość i przejrzystość informacji gospodarczych i fiskalnych pozostają na niskim poziomie”.Ostatnio zamieściliśmy artykuł na temat aktualnej białoruskiej sytuacji gospodarczej.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024