Zdjęcie: Flickr
16-09-2021 10:14
Od 12 sierpnia 85 migrantów samowolnie opuściło ośrodek zakwaterowania dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy "Mucenieki", który podlega Urzędowi ds. Następnie na Litwie i w Polsce przechwycono 45 cudzoziemców, którzy zostali odesłani na Łotwę zgodnie z międzynarodowymi procedurami.
Po powrocie na Łotwę zostali rozmieszczeni w ośrodkach zakwaterowania dla zatrzymanych cudzoziemców podlegających Państwowej Straży Granicznej. Ośrodki te, w przeciwieństwie do ośrodka dla osób ubiegających się o status uchodźcy "Mucenieki", są placówkami zamkniętymi. Władze oceniają obecnie, w jaki sposób należy postępować z ich wstępnymi wnioskami o azyl.
Świadczy to o tym, że osoby nielegalnie przekraczające granicę łotewsko-białoruską nie są zainteresowane pozostaniem na Łotwie, powiedział Guntis Pujāts, szef Państwowej Straży Granicznej. Gdyby tym obywatelom Iraku groziły prześladowania ze strony władz irackich, byliby już zatrzymani na lotniskach w innych krajach, dlatego Pujāts powiedział, że jest przekonany, iż większość cudzoziemców wjeżdżających na Łotwę nadużywa procedury azylowej i uważa się, że szukają oni korzyści ekonomicznych.
Przy okazji warto wspomnieć, że Europejski Trybunał Praw Człowieka uchylił tymczasowy nakaz zapewnienia żywności i opieki medycznej cudzoziemcom, którzy utknęli na granicy łotewsko-białoruskiej, chociaż strona łotewska będzie nadal udzielać pomocy w razie potrzeby. Szef Państwowej Straży Granicznej, powiedział, że w pobliżu granicy łotewsko-białoruskiej do niedawna przebywały grupy migrantów, ale obecnie "na linii granicznej nie ma żadnych grup".