geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Tranzyt do Kaliningradu dyskutowany w UE

Dodał: Andrzej Widera

26-06-2022 11:54


Litewski europoseł Petras Auštrevičius powiedział, że w Brukseli trwają gorące dyskusje na temat tranzytu do Kaliningradu. Wygląda na to - napisał Auštrevičius  w mediach społecznościowych - że "Rosja w tej chwili wygrywa". Litewski europoseł podzielił się kilkoma najważniejszymi spostrzeżeniami dotyczącymi tej sytuacji.  

"W tym tygodniu odbyło się kilka spotkań w UE. Litwa zajęła bezkompromisowe stanowisko, że należy trzymać się wcześniej uzgodnionego stanowiska i nie poddawać się naciskom Rosji. Większość przedstawicieli państw opowiedziała się za Litwą. Niestety, jeden z przedstawicieli krajów członkowskich zasugerował, że należy zmienić rozporządzenie wprowadzające sankcje. Debata rozpoczęta w KE i Komisji również nie była jednomyślna. Powstał dokument, który umożliwiłby przepływ przez terytorium UE towarów objętych sankcjami z "Rosji do Rosji". Informacja ta została przekazana Litwie. Litwa nie jest wymieniona w projekcie zmian, ale domyślnie przyjmuje się, że będzie to dotyczyć Litwy, jeśli Litwa wyrazi na to zgodę." - napisał Petras Auštrevičius.

Europoseł stwierdził, że kraje UE są niezadowolone z takiego rozwoju sytuacji. "Wielu czeka na stanowisko Litwy, które do tej pory nie zostało usłyszane." - napisał. Zdaniem Auštrevičiusa, nie należy mówić, jak to słychać na Litwie, że jest to sprawa wyłącznie Komisji Europejskiej. Taka zmiana w rozporządzeniu nie jest "poprawką", jak to błędnie określił Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, ale fundamentalną zmianą w dokumencie dotyczącym sankcji - napisał litewski europarlamentarzysta.

Zdaniem europosła, jeśli taki dokument zostanie przyjęty i nie zostanie "odpowiednio oprotestowany", nie oznacza to automatycznie, że Litwa będzie odpowiedzialna za jego ostateczne wdrożenie: "Oczywiście, w trakcie wdrażania zasad tranzytu Rosja bez wątpienia skierowałaby swoje groźby w stronę Wilna. Litwa zostałaby pozostawiona sama sobie bez formalnej ochrony ze strony UE. Doszłoby do poważnego międzynarodowego kryzysu politycznego".Zdaniem Auštrevičiusa, aby znaleźć rozwiązanie, należy w ten weekend "zaatakować" Berlin, prezydencję paryską i KE w Brukseli.  Oczekuje się, że projekt zmian zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.
 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024