Zdjęcie: Stephane Nigeon Flickr
30-08-2022 14:12
Terminal LNG w Kłajpedzie działa z pełną mocą w związku z kryzysem energetycznym w Europie, ale nie jest w stanie zaspokoić całego popytu, dlatego zmieni model alokacji przepustowości: klienci będą mogli zarezerwować przepustowość terminalu na dłuższy okres 5-10 lat, zamiast obecnego roku. Zdaniem zarządzających terminalem, taki model zapewniłby stabilność dostaw.
Procedura przydzielania długoterminowych zdolności przesyłowych rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Od początku tego roku do terminalu LNG w Kłajpedzie przypływają tylko duże gazowce, natomiast mniejszych jednostek, które sprowadzały głównie rosyjski gaz ziemny, już nie ma,. W tym roku największym źródłem dostaw są USA (81%), Norwegia (10%), Egipt (5%) i Rosja (4%).
W tym roku współczynnik obciążenia terminalu LNG wynosił 66%, a od 1 maja terminal pracuje z pełną wydajnością. Tylko w ostatnim kwartale tego roku popyt na przepustowość terminalu LNG kilkukrotnie przekroczył podaż. Szacuje się, że około 60% możliwości dyspozycyjnych terminalu trafi do podmiotów posiadających umowy długoterminowe. Przewiduje się, że już w przyszłym roku zostaną rozdysponowane 4 pakiety mocy terminalu LNG o wartości 6 tWh rocznie. Terminal ma przyjąć 38 dużych statków z gazem LNG.