Zdjęcie: Pixabay
11-06-2024 12:56
Dziś w Rydze uroczyście otwarto szczyt B9, czyli Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie przywódcy dziewięciu krajów przybyli, aby omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego i przygotować się do nadchodzącego szczytu NATO w Waszyngtonie. Format B9, w którym uczestniczą Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja, służy jako platforma skoordynowanych działań krajów Europy Wschodniej i Północno-Wschodniej w ramach NATO.
Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs otworzył szczyt, podkreślając dyskusję na ważne tematy: „Cieszę się, że możemy rozmawiać o bezpieczeństwie krajów wschodnich i północno-wschodnich wspólnie z naszymi nowymi państwami członkowskimi, Szwecją i Finlandią”. Podkreślił także główne tematy dyskusji na szczycie. „Pierwszy punkt, który omówimy, to przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie. Ważne jest, aby promować naszą wspólną koordynację i współpracę w celu monitorowania, w jaki sposób wdrażane są decyzje szczytów NATO w Wilnie i Madrycie, jak reagujemy na ataki hybrydowe i wzmocnić bezpieczeństwo sojuszu” – powiedział prezydent Rinkevičs.
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym, stwierdzając, że tam także zaczyna się bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, podkreślając dodatkowo potrzebę zwiększenia wsparcia politycznego dla Mołdawii.
Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił rolę NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa regionu. „Udział Sekretarza Generalnego NATO w szczycie B9 pokazuje, że NATO jest naszym głównym gwarantem bezpieczeństwa. Format B9 to głos wschodniej flanki NATO. Spotykamy się w krytycznym momencie, aby uzgodnić nasze decyzje na szczycie NATO. Spotykając się tutaj, jesteśmy świadkami aktów rosyjskiej agresji, sztucznie tworzącej napływ migrantów na naszą wschodnią granicę. Musimy zrozumieć, że bezpieczeństwo nie jest tanie, musimy zwiększyć wydatki na obronę, a to jest sposób na wzmocnienie naszego bezpieczeństwa – podkreślił prezydent RP.
Szczyt, który odbędzie się w Rydze, symbolizuje zaangażowanie krajów regionu na rzecz wzmacniania swoich zdolności w zakresie bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO, w odpowiedzi na zmieniające się wyzwania globalnego bezpieczeństwa. Powołana w 2015 roku platforma współpracy państw wyznacza także jedność i gotowość do obrony stabilności i pokoju w regionie w obliczu rosyjskiej agresji.