Zdjęcie: Wikipedia
01-03-2022 11:10
Szefowie parlamentów państw bałtyckich i Szwecji spotkali się w poniedziałek w Rydze, aby skoordynować udzielanie dodatkowej pomocy Ukrainie. Szwecja przez dziesięciolecia powstrzymywała się od udzielania pomocy wojskowej krajom zaangażowanym w działania wojenne. Jednak po rosyjskiej inwazji na Ukrainę tradycja ta została zerwana.
Odkąd parlamentarzyści zgodzili się spotkać w Rydze miesiąc temu, sytuacja bezpieczeństwa w Europie zmieniła się ze złej na katastrofalną - powiedział przewodniczący parlamentu estońskiego Juri Ratas. Jest przekonany, że Władimir Putin zostanie pokonany w wojnie.
"Związek Radziecki zastosował tę samą taktykę w listopadzie 1939 r., kiedy zaatakował Finlandię. Stalin przegrał wtedy wojnę, Putin też ją przegra. W 1991 r. rozpadł się Związek Radziecki. Panie Putin - tego nie da się przywrócić" - powiedział Ratas.
Szefowie Parlamentów skupili się przede wszystkim na tym, jak zwiększyć pomoc dla Ukrainy. Szwecja podjęła historyczną decyzję o wysłaniu broni. Po raz pierwszy od inwazji sowieckiej na Finlandię Szwecja udziela pomocy wojskowej państwu zaangażowanemu w konflikt zbrojny. Przywódcy parlamentów bałtyckich podkreślają, że należy również udzielić poparcia politycznego dla bezzwłocznego przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.
"Musimy przyspieszyć proces, dzięki któremu Ukraina stanie się zarówno krajem kandydującym, jak i - w niedalekiej przyszłości - państwem członkowskim Unii Europejskiej. To nie jest czas na długie rozważania i wątpliwości. Jest to jedna z głównych rzeczy, na których musimy się skupić" - powiedziała Viktorija Čmilitė-Nilsen, przewodnicząca litewskiego parlamentu.