geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Spotkanie Liimets - Makiej

Dodał: Andrzej Widera

26-09-2021 09:04


Estonia przedłuży do końca października misję zespołu dronów armii estońskiej na Litwie. Informacje zebrane przez ten zespół poprawiają obraz sytuacji w strefie przygranicznej przez władze litewskie - poinformował rząd. Pomoc Estonii jest oparta na prośbie Litwy."Estonia wraz z innymi państwami i sojusznikami Unii Europejskiej konsekwentnie wspierała Litwę w odpowiedzi na hybrydowy atak zorganizowany przez reżim Łukaszenki. Będziemy wspierać Litwę również w przyszłości" - powiedziała premier Kaja Kallas.

Obecnie na Litwie przebywa 10-osobowa estońska jednostka policyjna ESTPOL5, działająca na podstawie umowy dwustronnej. Estonia pomaga również Litwie za pośrednictwem Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX), dostarczając zarówno sprzęt, jak i ekspertów.

Między innymi w związku z kryzysem migracyjnym, minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets spotkała się w tym tygodniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Władimirem Makiejem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Liimets powiedziała, że inne państwa członkowskie UE wiedzą o tym spotkaniu i Estonia nie poszła na "ustępstwa".

Wyjaśniając, dlaczego doszło do spotkania, Liimets powiedziała, że rolą ministra spraw zagranicznych jest porozumiewanie się zarówno z państwami przyjaznymi, jak i wrogimi. "Organizacja Narodów Zjednoczonych jest formatem, w którym kraje mogą skorzystać z okazji, aby spotkać się z państwami, z którymi stosunki są tak napięte, że wizyty dwustronne i normalna komunikacja nie są możliwe" - powiedziała.

Powiedziała, że Estonia, UE i jej partnerzy są w pełni zgodni co do nieuznania wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, które nie były ani wolne, ani uczciwe, oraz co do treści przesłania przekazanych władzom Białorusi.

"Są to wezwanie do demokratycznych wyborów na Białorusi, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i tylko dialog może doprowadzić do wolnych wyborów. Estonia przedstawiła te przesłania razem z Unią Europejską i oczywiście będziemy trzymać się tych postulatów. Strona estońska nie poszła tutaj na żadne ustępstwa" - powiedział minister spraw zagranicznych.

"Na naszym spotkaniu omawialiśmy szeroki zakres spraw, ja sama wymieniłam wszystkie kwestie związane z łamaniem praw człowieka i oczywiście to co naszym zdaniem jest bardzo ważne, a więc uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi, przestrzeganie praw człowieka, zagwarantowanie wolności i pluralizmu mediów. Wszystkie te kwestie poruszyłam" - powiedziała estońska minister.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024