geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Spotkanie Liimets - Makiej

Dodał: Andrzej Widera

26-09-2021 09:04


Estonia przedłuży do końca października misję zespołu dronów armii estońskiej na Litwie. Informacje zebrane przez ten zespół poprawiają obraz sytuacji w strefie przygranicznej przez władze litewskie - poinformował rząd. Pomoc Estonii jest oparta na prośbie Litwy."Estonia wraz z innymi państwami i sojusznikami Unii Europejskiej konsekwentnie wspierała Litwę w odpowiedzi na hybrydowy atak zorganizowany przez reżim Łukaszenki. Będziemy wspierać Litwę również w przyszłości" - powiedziała premier Kaja Kallas.

Obecnie na Litwie przebywa 10-osobowa estońska jednostka policyjna ESTPOL5, działająca na podstawie umowy dwustronnej. Estonia pomaga również Litwie za pośrednictwem Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX), dostarczając zarówno sprzęt, jak i ekspertów.

Między innymi w związku z kryzysem migracyjnym, minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets spotkała się w tym tygodniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Władimirem Makiejem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Liimets powiedziała, że inne państwa członkowskie UE wiedzą o tym spotkaniu i Estonia nie poszła na "ustępstwa".

Wyjaśniając, dlaczego doszło do spotkania, Liimets powiedziała, że rolą ministra spraw zagranicznych jest porozumiewanie się zarówno z państwami przyjaznymi, jak i wrogimi. "Organizacja Narodów Zjednoczonych jest formatem, w którym kraje mogą skorzystać z okazji, aby spotkać się z państwami, z którymi stosunki są tak napięte, że wizyty dwustronne i normalna komunikacja nie są możliwe" - powiedziała.

Powiedziała, że Estonia, UE i jej partnerzy są w pełni zgodni co do nieuznania wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku, które nie były ani wolne, ani uczciwe, oraz co do treści przesłania przekazanych władzom Białorusi.

"Są to wezwanie do demokratycznych wyborów na Białorusi, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i tylko dialog może doprowadzić do wolnych wyborów. Estonia przedstawiła te przesłania razem z Unią Europejską i oczywiście będziemy trzymać się tych postulatów. Strona estońska nie poszła tutaj na żadne ustępstwa" - powiedział minister spraw zagranicznych.

"Na naszym spotkaniu omawialiśmy szeroki zakres spraw, ja sama wymieniłam wszystkie kwestie związane z łamaniem praw człowieka i oczywiście to co naszym zdaniem jest bardzo ważne, a więc uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi, przestrzeganie praw człowieka, zagwarantowanie wolności i pluralizmu mediów. Wszystkie te kwestie poruszyłam" - powiedziała estońska minister.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021