Zdjęcie: Jana Sznipelson unsplash.com
03-11-2022 09:17
Według badania przeprowadzonego przez Ośrodek Studiów Europy Wschodniej (RESC) około 86% respondentów opuściło Białoruś z powodów politycznych. Większość osób, które przyjechały na Litwę, to osoby w wieku produkcyjnym i posiadające regularne źródło dochodu (prawie 70% respondentów). 68% badanych posiada pozwolenie na pobyt na Litwie, 15% wizę humanitarną, a nieco ponad 8% otrzymało oficjalny azyl lub oczekuje na decyzję w sprawie azylu - czytamy w komunikacie prasowym.
Badanie "Migracja z Białorusi a ekonomiczna, społeczna i polityczna integracja imigrantów na Litwie" zostało przeprowadzone na Litwie w okresie od czerwca do września 2022 roku. Poprzez badanie ilościowe ponad 300 Białorusinów mieszkających na Litwie oraz wywiady pogłębione, celem badania było poznanie, jak Białorusini czują się mieszkając na Litwie, jakie były przyczyny ich wyjazdu z Białorusi oraz co zadecydowało o wyborze Litwy jako miejsca emigracji. Pytano także o wyzwania, z jakimi borykają się Białorusini na Litwie i ich największe potrzeby.
Wśród najczęściej wymienianych potrzeb Białorusini zwracali uwagę na kursy językowe (68,4% wymieniło tę potrzebę), pomoc medyczną (46,2%) oraz porady prawne (prawie 44%), zwłaszcza porady dotyczące statusu migracyjnego, zatrudnienia i kwestii podatkowych.
"Badanie kończy się zaleceniem zwiększenia dostępności kursów językowych dla wszystkich grup wiekowych i promowania samozatrudnienia w celu zwiększenia stabilności finansowej kobiet i psychologicznego dobrostanu rodzin. W wywiadach podkreślano także potrzebę większej ilości informacji w języku rosyjskim ze strony instytucji państwowych na temat ochrony ludności w przypadku zagrożenia ewentualną agresją rosyjską" - czytamy w raporcie.