geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Samorządy Łotwy pracowują plany kryzysowe

Dodał: Andrzej Widera

15-04-2024 09:18


W przypadku zagrożenia militarnego ochrona ludności w łotewskich gminach nie jest do końca jasna. Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, łotewskie gminy otrzymały polecenie uzupełnienia planów obrony cywilnej o działania na wypadek zagrożenia militarnego. Tymczasem osiem samorządów lokalnych nadal nie ma takiego planu.

Miało to nastąpić do początku tego roku; konieczność i termin realizacji planu określono ustawą i rozporządzeniami Rady Ministrów jesienią 2022 r. Część gmin przystąpiła jednak do działań w ostatniej chwili i w ośmiu gminach nadal nie ma uzupełnień do planu. Kieś (Cēsis), Gulbene, Livani, Ogre, Prele (Preili), Kircholm (Salaspils), Saulkrasti i Walk (Valka) wciąż nie mają jeszcze planu.

Prace zostały opóźnione przez różne okoliczności, w tym zamieszanie co do tego, co naprawdę musi się tam znaleźć, aby miało to praktyczny sens. Plan powinien odpowiadać na takie pytania, jak sposób informowania ludności w przypadku zagrożenia militarnego. W tych gminach, w których plan już istnieje, przyznano, że nie jest łatwo go przygotować. Największym wyzwaniem wymienianym przez gminy jest właśnie  sposób informowania ludności.

Stowarzyszenie Samorządów Łotewskich (LPS), oceniając całościowy obraz, stwierdziło, że nawet ukończone plany nie oznaczają jeszcze najlepszego możliwego przygotowania na zagrożenia. „Najważniejsze pytanie brzmi, jak przydatne są tego typu plany w przypadku godziny X – to jest pytanie, które nie daje nam spokoju” – powiedział Aino Salminņš, doradca LPS.

Państwowa Straż Pożarna i Ratownictwo (VUGD) wyjaśnił jednak, że planowane i prowadzone są ćwiczenia z Narodowymi Siłami Zbrojnymi i innymi podmiotami w celu przetestowania tych planów. Władze lokalne powinny również od czasu do czasu sprawdzać i modelować to, co jest zapisane w planach - aby zobaczyć, co może działać, a co nie. Oczywiste jest również, że plany te będą musiały być aktualizowane co roku, a nawet jeśli coś nie jest do końca jasne w danym momencie, można to rozwiązać poprzez regularne aktualizowanie planów.
 
Należy również zauważyć, że nie wszystkie plany obejmują kwestie schronów, ponieważ wciąż nie ma jasności w tej sprawie. VUGD rozpoczął wizyty w gminach w celu oceny schronień pod ich zarządem i do 10 kwietnia 47 z 87 zbadanych budynków zostało uznanych za zgodne lub częściowo zgodne. Jeśli jednak jakiekolwiek piwnice wymagają poprawy, gminy już planują, czy znajdą się na to fundusze. Ustawodawstwo mające na celu rozwiązanie problemu u podstaw i zapewnienie schronów w nowych budynkach utknęło w martwym punkcie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024