Zdjęcie: Antonia Rusev Pixabay
16-12-2021 14:30
Dziś w ostatnim czytaniu Saeima przyjęła poprawki do ustawy o ochronie praw dziecka, która przewiduje zmiany w rozporządzeniu o adopcji dzieci za granicą.
Na Łotwie politycy dyskutują od kilku lat i nie są w stanie dojść do porozumienia, czy i w jaki sposób adopcja dzieci z Łotwy za granicą powinna być ograniczana i regulowana. Dyskusje te toczyły się bardziej aktywnie w Saeimie w zeszłym roku, kiedy między innymi zamierzano wprowadzić czasowy zakaz adopcji dzieci za granicą.
Przyjęte poprawki przewidują, że dziecko może być adoptowane za granicą w przypadkach i w trybie przewidzianym prawem, które wiąże Konwencja haska z dnia 29 maja 1993 r. o ochronie dzieci i współpracy w zakresie przysposobienia międzynarodowego oraz Konwencja o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r. Łotwa zawarła dwustronną umowę określającą specyfikę wzajemnej współpracy prawnej w dziedzinie adopcji zagranicznej.
Nowa wersja ustawy nie pozwoli już na adopcję łotewskich dzieci np: w Stanach Zjednoczonych. Zmiany zostały przyjęte 59 głosami za, 18 przeciw i 2 wstrzymujących się. Przewodniczący Komisji Praw Człowieka Artuss Kaimiņš wskazywał wcześniej, że kwestia adopcji dzieci za granicą została podjęta przez komisję sejmową po stwierdzeniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich przypadków, w których sądy decydują o zakończeniu pobytu dziecka w rodzinie zastępczej na Łotwie i umieszczeniu ich w placówce opiekuńczej.