geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Rząd Łotwy popiera wystąpienie kraju z Konwencji Ottawskiej

Dodał: Andrzej Widera

26-03-2025 13:34


Potwierdzają się nasze przypuszczenia, że Konwencję Ottawską opuszczą jednocześnie Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. Wczoraj rząd Łotwy podjął decyzję o poparciu wystąpienia z Konwencji Ottawskiej, która zabrania używania, przechowywania i produkcji min lądowych. Minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis, pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych, zwrócił uwagę, że sprawa ta została uznana za pilną i włączona do porządku obrad na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów.

Podczas tego spotkania Kozlovskis wspomniał, że z Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły uwagi dotyczące projektu ustawy, w tym propozycja usunięcia słowa "istotnie" z zapisu mówiącego o tym, że mina przeciwpiechotna w połączeniu z innymi rodzajami broni znacząco zwiększa zdolności obronne. Minister obrony Andris Sprūds wyjaśnił, że zmiany te wynikają z zaleceń doradców wojskowych i sojuszników regionalnych. Podkreślił, że chociaż mina przeciwpiechotna zwiększa zdolności obronne, nie należy przeceniać jej znaczenia, ponieważ inne zdolności obronne są równie istotne.

Premier Łotwy, Evika Siliņa, zaznaczyła, że w decyzji uwzględnione będą priorytety dowódcy Łotewskich Sił Zbrojnych, które współpracują z sojusznikami NATO. Dodała również, że jeśli Łotwa zdecyduje się na produkcję min na własnym terytorium, będzie musiała przeprowadzić konsultacje z przemysłem obronnym. Premier wyjaśniła, że proces ten nie oznacza, iż mina będzie rozmieszczana natychmiast na terytorium Łotwy, a wprowadzenie nowych środków obronnych wzmocni zdolności bojowe kraju.

Dla Siliņy kluczowe było również podkreślenie, że produkcja materiałów wybuchowych w kraju nie ograniczałaby się do min przeciwpiechotnych. Podkreśliła, że w związku z wystąpieniem z Konwencji Ottawskiej konieczne będą konsultacje, zwłaszcza z państwami NATO, które również nie ratyfikowały tej umowy.

Ostateczną decyzję o wystąpieniu z Konwencji Ottawskiej podejmie Saeima, który będzie musiał zatwierdzić projekt ustawy przygotowany przez Kancelarię Państwową. Zgodnie z planami, Łotwa zamierza wystąpić z Konwencji w tym samym czasie co Estonia, Litwa i Polska, co jest zgodne z oceną zagrożeń wynikających z agresji Rosji na Ukrainie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że z uwagi na obecną sytuację bezpieczeństwa w regionie i zmieniające się warunki międzynarodowe, ważne jest, aby Łotwa miała możliwość wyboru różnych systemów broni i rozwiązań w celu wzmocnienia zdolności obronnych. Ponadto, resort zaznaczył, że użycie min przeciwpiechotnych w połączeniu z innymi rodzajami broni zwiększa efektywność obrony, utrudniając masowy ruch wojsk rosyjskich. W ministerstwie zaznaczono, że decyzja o ewentualnej produkcji i użyciu takich min będzie zależna od analizy potrzeb obronnych, logistyki wojskowej oraz dostępnych środków finansowych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024