geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rozwój ukraińskiej firmy z polskim wątkiem

Andrzej Widera

03-11-2023 09:02


Ukraińska "Prawda Ekonomiczna" w swoim artykule opisuje ciekawy przypadek rozwoju lokalnej firmy z polskim wątkiem - choć nie z takim, jakim byśmy chcieli. Do 1991 r. przemysł lekki wytwarzał do 20% ukraińskiego PKB. Obecnie stanowi on mniej niż 1%. W kraju jest tylko jedna fabryka nici, a producentów tkanin jest kilku.

Jedną z nich jest firma „Textile-kontakt”, która jest największym graczem na ukraińskim rynku tekstylnym. W skład grupy wchodzą działy zajmujące się importem, produkcją i handlem tkaninami, odzieżą roboczą i dodatkami. W skład grupy wchodzi 12 przedsiębiorstw produkcyjnych na Ukrainie, sklepy detaliczne oraz sklep internetowy. Asortyment przekracza 30 000 artykułów z tkanin. Firma należy do znanego blogera ekonomicznego Ołeksandra Sokołowskiego.

Sokołowski to przypadek kariery od sprzedaży na targu po szefa wielkiej firmy. Skracając historię: po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji rosyjskiej, w wyniku ataku rakietowego, w 2022 roku uległa zniszczeniu fabryka firmy w Czernihowie, która produkowała dwie trzecie ukraińskich tkanin bawełnianych. Mimo to fabrykę błyskawicznie odbudowano, zwiększono produkcję, w efekcie zakład jest teraz producentem ponad 90% tkanin bawełnianych w kraju.

I tu pojawia się polski wątek, choć z naszego punktu widzenia nie jest zapewne przyjemny, ale takie są realia gospodarcze w momencie zrywania sie globalnych łańcuchów produkcyjnych. Otóż w trakcie forum „Przyszłość ukraińskiego eksportu”, zorganizowanym przez Parlament Europejski, Sokołowski zapowiedział zakup zamkniętego w wyniku recesji związanej z pandemią zakładu tekstylnego w Polsce i przeniesienie sprzętu do Czernihowa. Wartość transakcji wynosi 1,4 mln dolarów. Nowy sprzęt umożliwi firmie utworzenie 80 miejsc pracy w Czernihowie,  potrojenie wolumenu produkcji tkanin i produkcję płócien o szerokości 260 cm w porównaniu z obecnym limitem 180 cm.

"Zespół firmy stanął przed wyborem: przeprowadzka i praca na rzecz gospodarki Polski albo pozostanie na Ukrainie. Wybrali to drugie. „Wołodia [ Wołodymyr Marceniuk - wspólnik - red.] zdecydował, że pomimo całego ryzyka będziemy produkować tkaniny w Czernihowie. To w końcu daje rezultaty” – mówi Sokołowski. Przejęcie polskiego zakładu umożliwi zmniejszenie importu tkanin o kilkadziesiąt procent." - czytamy w artykule.

Sokołowski nie ukrywa, że ma nadzieję, że pogarszająca się koniunktura dla współpracy Europy z Chinami są szansą dla jego firmy.  „Jeśli USA przeniosą na Ukrainę przynajmniej 1% obecnych zamówień z Chin, ukraińscy krawcy będą przytłoczeni pracą na lata. Na razie na przeszkodzie stoi wojna” - mówi ukraiński biznesmen.  W styczniu firma otworzyła swoje pierwsze przedstawicielstwo w Unii Europejskiej – na Litwie. Eksportuje umundurowanie dla niemieckiej policji, odzież dla zachodnich marek handlowych, materace i koce dla krajów bałtyckich. W skład grupy wchodzi obecnie 11 szwalni i zakładów tekstylnych, 11 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej; siedem oddziałów i trzech dealerów w 10 miastach Ukrainy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021