Zdjęcie: Pixabay
19-10-2022 12:04
Na Łotwie mikrogeneracja, czyli samodzielna produkcja energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, nadal szybko się rozwija, głównie z wykorzystaniem paneli słonecznych. W tym tygodniu liczba mikrogeneratorów podłączonych do sieci osiągnęła 10 000, a ich łączna moc sięga 80 megawatów (MW).
Przy takiej wydajności, w słoneczny letni dzień, możliwe jest wyprodukowanie ilości energii elektrycznej, która odpowiada około 10% całkowitego dziennego zużycia energii elektrycznej na Łotwie. Pod koniec 2021 roku do sieci było podłączonych około 2000 mikrogeneratorów – obecnie jest ich pięć razy więcej. W związku z tym w tym roku w ciągu niespełna 10 miesięcy łączna liczba mikrogeneratorów wzrosła o 8000.
„Wśród krajów bałtyckich od wielu lat jesteśmy liderami rozwoju energetyki odnawialnej, ale w tym roku już w pierwszej połowie roku wyprzedziliśmy Estonię pod względem rozwoju mikrogeneracji i kontynuujemy ten szybki wzrost. Faktem jest, że przebiegliśmy maraton w tempie sprinterskim. Słowo kluczowe tego osiągnięcia to współpraca i procesy cyfrowe. Współpraca pomiędzy operatorem dystrybucji energii elektrycznej, klientami i ministerstwami, które przygotowały państwowe programy wsparcia instalacji paneli fotowoltaicznych, a także w pełni zdigitalizowany proces łączenia mikrogeneratorów pozwolił nam na uzyskanie niezmiennie wysokich szybkości przetwarzania dla każdego nowo złożonego wniosku o podłączenie mikrogeneratora – ocenił Sandis Jansons, Prezes Zarządu łotewskiej spółki energetycznej AS „Sadales tīkls”.
Obecnie ST zarezerwowała ok. 1100 MW mocy wytwórczych dla przyszłych mikrogeneratorów, a już latem 2023 roku mogą zostać zrealizowane mniej złożone projekty, których łączna moc produkcyjna może osiągnąć 200 MW, co znacząco zwiększa udział wytwarzania energii słonecznej w całkowitym portfelu miku energetycznego Łotwy.