Zdjęcie: Wikipedia
11-04-2024 10:21
Dzisiaj w Wilnie rozpoczyna się Szczyt Trójmorza, podczas którego przywódcy krajów członkowskich będą rozmawiać o rozwoju relacji w obszarach transportu, energetyki i cyberbezpieczeństwa. Litwę odwiedzą delegacje z 25 krajów, w tym szefowie 10 państw, w tym prezydenci sąsiedniej Polski i państw bałtyckich.
Asta Skaisgirytė, doradca prezydenta Litwy ds. polityki zagranicznej, powiedziała, że region Trójmorza niemal pokrywa się ze wschodnią flanką NATO, zatem istotne kwestie nakładają się na siebie. „Mówimy o lepszej łączności, transporcie, energetyce, mobilności wojskowej, o tym, jak ją ulepszyć, jakie korytarze transportowe przewidzieć, o dostarczaniu surowców energetycznych, o dywersyfikacji” – powiedziała Skaisgirytė. „Na spotkaniu omówiona zostanie również ochrona infrastruktury krytycznej, ponieważ wcześniejsze incydenty na morzu pokazały, że infrastruktura krytyczna nie jest jeszcze odpowiednio chroniona” – dodała.
Podczas szczytu organizowane jest także forum biznesowe. Sesji plenarnej Szczytu Inicjatywy Trójmorza będzie przewodniczył Prezydent Gitanas Nausėda. W jego trakcie głowy państw przyjmą wspólną deklarację.
Litwa obecnie przewodniczy Inicjatywie Trójmorza. Łączy trzynaście państw członkowskich UE położonych pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatykiem: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Grecję. Partnerami strategicznymi inicjatywy są USA, Niemcy i Komisja Europejska. Podczas szczytu w Wilnie do inicjatywy dołączy nowy partner strategiczny – Japonia.