Zdjęcie: Pixabay
15-08-2024 09:00
Rosja wystąpiła z Europejskiej Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych. Udział Rosji w konwencji został zawieszony 1 sierpnia, ale oficjalny komunikat rosyjskiego MSZ w tej sprawie ukazał się dopiero wczoraj.
Rosja podpisała konwencję w 1996 r. Podpisały go także wszystkie państwa członkowskie Rady Europy z wyjątkiem Andory, Monako, Turcji i Francji. Belgia, Grecja, Islandia i Luksemburg podpisały, ale nie ratyfikowały. Konwencja ustanawia podstawowe zasady traktowania mniejszości narodowych w Europie, takie jak zakaz ich dyskryminacji, przymusowej asymilacji, wolność praktykowania własnej religii i swobodnego posługiwania się własnym językiem.
Projekt wystąpienia Rosji z konwencji Putin przedłożył Dumie Państwowej do rozpatrzenia we wrześniu 2023 roku. Argumentował, że po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku Unia Europejska ograniczyła uprawnienia rosyjskich ekspertów w rządzie doradczym ds. przestrzegania konwencji, a Rosja utraciła część możliwości monitorowania przestrzegania praw osób rosyjskojęzycznych za granicą. 19 października ubiegłego roku dekretem Putina konwencja została wypowiedziana.
16 marca 2022 roku Rosja została wydalona z Rady Europy po 26 latach członkostwa. Dzień wcześniej Zgromadzenie Parlamentarne jednomyślnie przegłosowało wydalenie Rosji. Do lutego 2023 roku Duma Państwowa przyjęła ustawę o wygaśnięciu 21 traktatów z Radą Europy, w tym Konwencji praw człowieka.