geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Rosja ma dostarczać gaz do Naddniestrza przez Turcję

Andrzej Widera

22-01-2025 10:43


Rosja planuje dostarczać gaz do regionu naddniestrzańskiego za pośrednictwem gazociągu Turk Stream. Według doniesień moskiewskiej prasy, Gazprom zarezerwował przepustowość wynoszącą 3,1 miliona metrów sześciennych dziennie poprzez cypryjską firmę Ozbor Enterprises. Dostawy miałyby rozpocząć się w lutym i trwać do kwietnia, przy czym koszty operacji, szacowane na około 160 milionów dolarów, pokryje strona rosyjska. Ani Tyraspol, ani Kiszyniów nie skomentowały jeszcze tych doniesień.

Ozbor Enterprises zarezerwowała przepustowość gazociągu na odcinku prowadzącym do punktu wejścia „Strandja-2” na granicy Turcji i Bułgarii. Rezerwacja obejmuje potrzeby gazowe regionu naddniestrzańskiego, a dostawy mają charakter „humanitarny” – są ograniczone do minimalnych ilości potrzebnych do funkcjonowania regionu. W przeciwieństwie do wcześniejszych okresów, gaz ten nie będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej dla Mołdawii.

Firma Ozbor Enterprises, aktywna na rynku importu i eksportu gazu, jest zarządzana przez byłych pracowników Gazpromu. Miroslav Stoianovici, były trader Gazpromu, odpowiada za handel, a Vladimir Petkov prowadzi biuro firmy w Szwajcarii. Tymczasem media naddniestrzańskie nadal propagandowo zarzucają Kiszyniowowi próby utrudniania dostaw gazu, co miałoby prowadzić do pogłębienia kryzysu humanitarnego w regionie. Tą samą linię prezentują władze - lider Naddniestrza, Wadim Krasnosielski, zaprosił dyplomatów z różnych krajów na wirtualne spotkanie, aby omówić kryzys energetyczny i apelował o neutralność w ocenie sytuacji. Wyraził ostrożny optymizm co do możliwości wznowienia dostaw gazu przez Moldovagaz i zaapelował o pomoc międzynarodową w rozwiązaniu kryzysu.

Kiszyniów zaproponował alternatywne źródła dostaw, w tym zakup gazu na europejskich rynkach przez Moldovagaz. Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Constantin Borosan, potwierdził, że istnieje mechanizm umożliwiający zakup gazu, choć wymaga on rozwiązania kwestii płatności i zgodności z przepisami. Tiraspoltransgaz, naddniestrzański operator gazowy, wyraził gotowość na zakup gazu poprzez Moldovagaz, lecz brak szczegółów dotyczących źródła gazu – czy będzie to gaz rosyjski, czy europejski.

Rząd Mołdawii podejmuje również inne kroki w celu wsparcia regionu dotkniętego kryzysem energetycznym. Decyzją władz 72 generatory prądu i 350 tabletów trafi do placówek edukacyjnych i społecznych w strefie bezpieczeństwa i regionie naddniestrzańskim. Środki te mają złagodzić skutki przerw w dostawach energii.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024