geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Reakcje polityków regionu po decyzji Rady UE

Andrzej Widera

15-12-2023 08:15


Wczoraj przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że Unia Europejska (UE) rozpocznie negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią oraz Bośnią i Hercegowiną, a Gruzja uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej.  Według źródeł wszystkie pozostałe państwa głosowały za rozpoczęciem negocjacji z Ukrainą, zatem „za” było 26 głosów i jeden „wstrzymał się”.Ten jeden głos wstrzymujący się należał do premiera Węgier Viktora Orbana, który wyszedł z sali na czas głosowania oświadczając wcześniej, że nie zamierza brać udziału w tej „złej decyzji”.

Zebraliśmy kilka reakcji polityków krajów regionu. Według premier Kai Kallas Estonia jest zdecydowanym zwolennikiem akcesji Ukrainy i Mołdawii. „Jedność Unii Europejskiej pozostaje i możemy spojrzeć w oczy kandydatom na członków, ponieważ są oni brani pod uwagę” – powiedziała premier.

"W brutalnej wojnie, która trwa od prawie dwóch lat, konieczne jest danie nadziei narodowi ukraińskiemu. Jednocześnie wykonali oni niesamowitą pracę, spełniając warunki określone przez UE, a zaproszenie jest uczciwym odzwierciedleniem postępu. Unia Europejska z pewnością nie jest jedynym krokiem na drodze do pomocy Ukrainie, musi ona również stać się członkiem NATO, najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie" - dodała Kallas.

Historyczny moment dla nas wszystkich – Unii Europejskiej, Ukrainy, a także Łotwy! Podczas Rady Europejskiej postanowiliśmy rozpocząć negocjacje z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przystąpienia do UE. Te kraje są częścią naszej wspólnej europejskiej rodziny! - napisała premier Łotwy Evika Siliņa.

Uczestniczący w spotkaniu przywódców europejskich prezydent Litwy Gitanas Nausėda określił podjętą decyzję o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą nową kartą w historii. "Odwrócono nową, odwrócono historyczną kartę i jestem dumny z UE, która zdołała znaleźć siłę i moc, by podjąć tę decyzję" - powiedział Nausėda litewskim dziennikarzom w czwartek. "I, oczywiście, zła wiadomość dla władcy Kremla, który prawdopodobnie miał nadzieję, że ta decyzja nie zostanie podjęta. Rozczarowaliśmy go", dodał.

Ukrainie i Mołdawii pogratulowała także Swiatłana Cichanouska. "W tym historycznym dniu chcę pogratulować Ukrainie i Mołdawii decyzji UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Gratuluję także Gruzji przyznania statusu kraju kandydującego. Z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym Białorusini będą mogli wrócić do europejskiej rodziny” – napisała białoruska opozycjonistka.

Prezydent Mołdawii Maia Sandu i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulowali sobie decyzji Rady Europejskiej. „To dla mnie wielki zaszczyt dzielić tę podróż z Ukrainą i Wołodymyrem Zełenskim. Nie doszłoby do tego bez odważnego oporu Ukrainy wobec brutalnej inwazji Rosji. Rozpocznijmy razem tę podróż, aby stworzyć jeszcze silniejszą i zjednoczoną Europę” – napisała prezydent Mołdawii Maia Sandu. „Chcę pogratulować każdemu Ukraińcowi, a także osobiście Mołdawii i Mai Sandu. Historię tworzą ci, którzy niestrudzenie walczą o wolność” – napisał Wołodymyr Zełenski.


opr. wł.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024