geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com

Raport estońskiego kontrwywiadu: o Rosji i islamistach

Dodał: Andrzej Widera

12-04-2024 10:39


Estońska społeczność muzułmańska, która rozrosła się do 10 000 osób, coraz bardziej przyciąga uwagę międzynarodowych organizacji islamskich, a organizacje ekstremistyczne działające w Europie i na Bliskim Wschodzie również wykazują zainteresowanie. Obecnie społeczność muzułmańska w Estonii liczy 500-600 dzieci w wieku szkolnym, ale w nadchodzących latach liczba ta może wzrosnąć do prawie tysiąca. – czytamy w przeglądzie rocznym estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Kaitsepolitsei - Kapo).

"Podczas gdy społeczność muzułmańską jako całość można ocenić jako nastawioną pokojowo, pewne negatywne trendy są coraz bardziej obecne w jej obrębie. Na przykład, istnieje niski poziom asymilacji wśród nowych imigrantów, niechęć do nauki estońskiego i asymilacji z estońskimi zwyczajami. Zwiększa to segregację społeczności i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w przeglądzie. Rosnąca i coraz bardziej zróżnicowana społeczność muzułmańska w Estonii tworzy podziały między przywódcami religijnymi, co sprzyja radykalizacji.  Szerzej omawiany jest także atak organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael i późniejsza izraelska inwazja na Strefę Gazy, której skutki rozprzestrzeniły się na cały świat, w tym na Estonię.

W tegorocznym przeglądzie Kapo ostrzega też przed obywatelami Rosji i Białorusi zatrudnionymi w sektorze informacyjno-komunikacyjnym (ICT), którzy mogą zostać wykorzystani przez Rosję do działań wywiadowczych i cybersabotażu wobec Estonii. „Obywatelstwo wiąże się z obowiązkami wobec własnego kraju, niezależnie od tego, czy ludzie podzielają poglądy obecnej władzy w kraju, którego są obywatelami, czy nie” – czytamy w raporcie.

Kapo podkreśla w przeglądzie, że co roku setki obywateli Rosji próbują pracować w estońskim sektorze ICT, a wielu z nich ma szerszą wiedzę w dziedzinie wojskowości w porównaniu z przeciętnym Estończykiem, ponieważ podczas studiów przeszli szkolenie wojskowe, przydzielono im zadania wojenne i podlegają mobilizacji. Dlatego potrzebna jest większa świadomość bezpieczeństwa w estońskich firmach i instytucjach państwowych, aby uniknąć zagrożeń cyberbezpieczeństwa wynikających z czynnika ludzkiego.

Przegląd Kapo obejmuje Rosję, Chiny, ataki hybrydowe, zagrożenia wynikające z nierówności, cyberbezpieczeństwo, terroryzm i główne wydarzenia, które miały miejsce w Estonii w ciągu ostatniego roku. „Rosja i jej imperialistyczne ambicje” pozostają największym zagrożeniem dla Estonii, napisał we wstępie przeglądu Margo Palloson, dyrektor generalny Kapo. „Nadchodzące lata prawdopodobnie przyniosą nowe wyzwania i niestabilność”.

Kapo stwierdziła, że ​​Rosja „prawdopodobnie będzie kontynuować wysiłki” mające na celu podsycenie napięć za pomocą ataków hybrydowych w krajach sąsiadujących. Służba uważa, że ​​zastosuje „wszelkie środki, które nie spowodują uruchomienia natowskiej [art. 5] klauzuli obrony zbiorowej”. Jednym z najnowszych przykładów jest zatrzymanie kilku osób, które przeprowadziły ataki na pomniki upamiętniające estońską wojnę o niepodległość, a także samochód Ministra Spraw Wewnętrznych Lauriego Läänemetsa i rosyjskiego dziennikarza. Według Kapo miały one na celu siać „zamęt i strach” w estońskim społeczeństwie.

Rosja zmieniła taktykę po tym, jak kraje UE zaprzestały wydawania wiz obywatelom Rosji, ale wywiad i służby bezpieczeństwa stały się „znacznie bardziej agresywne”. Kapo stwierdziła, że ​​„pod pewnymi względami działają bardziej prymitywnie”, ale używają też tajnych metod i „przystosowują się”. „Uważają warunki wojenne za doskonałą okazję do nauki /…/ – stanowią poważne zagrożenie”.

Na uwagę zasługują także działania Chin – pisze Kapo. W porównaniu z Rosją wysiłki chińskiego wywiadu są „szersze i bardziej intensywne”. Według Kapo ​​ambasada w Tallinie jest „głównym instrumentem Chin służącym do wywierania miękkiej siły” w Estonii i w 2023 r. po raz pierwszy od pandemii zaczęła działać „bez ograniczeń”: „Przywróciła poprzednie kontakty i aktywnie nawiązała nowe”.

Link do przeglądu w wersji angielskojęzycznej w źródle


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024