geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com

Raport estońskiego kontrwywiadu: o Rosji i islamistach

Dodał: Andrzej Widera

12-04-2024 10:39


Estońska społeczność muzułmańska, która rozrosła się do 10 000 osób, coraz bardziej przyciąga uwagę międzynarodowych organizacji islamskich, a organizacje ekstremistyczne działające w Europie i na Bliskim Wschodzie również wykazują zainteresowanie. Obecnie społeczność muzułmańska w Estonii liczy 500-600 dzieci w wieku szkolnym, ale w nadchodzących latach liczba ta może wzrosnąć do prawie tysiąca. – czytamy w przeglądzie rocznym estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Kaitsepolitsei - Kapo).

"Podczas gdy społeczność muzułmańską jako całość można ocenić jako nastawioną pokojowo, pewne negatywne trendy są coraz bardziej obecne w jej obrębie. Na przykład, istnieje niski poziom asymilacji wśród nowych imigrantów, niechęć do nauki estońskiego i asymilacji z estońskimi zwyczajami. Zwiększa to segregację społeczności i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w przeglądzie. Rosnąca i coraz bardziej zróżnicowana społeczność muzułmańska w Estonii tworzy podziały między przywódcami religijnymi, co sprzyja radykalizacji.  Szerzej omawiany jest także atak organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael i późniejsza izraelska inwazja na Strefę Gazy, której skutki rozprzestrzeniły się na cały świat, w tym na Estonię.

W tegorocznym przeglądzie Kapo ostrzega też przed obywatelami Rosji i Białorusi zatrudnionymi w sektorze informacyjno-komunikacyjnym (ICT), którzy mogą zostać wykorzystani przez Rosję do działań wywiadowczych i cybersabotażu wobec Estonii. „Obywatelstwo wiąże się z obowiązkami wobec własnego kraju, niezależnie od tego, czy ludzie podzielają poglądy obecnej władzy w kraju, którego są obywatelami, czy nie” – czytamy w raporcie.

Kapo podkreśla w przeglądzie, że co roku setki obywateli Rosji próbują pracować w estońskim sektorze ICT, a wielu z nich ma szerszą wiedzę w dziedzinie wojskowości w porównaniu z przeciętnym Estończykiem, ponieważ podczas studiów przeszli szkolenie wojskowe, przydzielono im zadania wojenne i podlegają mobilizacji. Dlatego potrzebna jest większa świadomość bezpieczeństwa w estońskich firmach i instytucjach państwowych, aby uniknąć zagrożeń cyberbezpieczeństwa wynikających z czynnika ludzkiego.

Przegląd Kapo obejmuje Rosję, Chiny, ataki hybrydowe, zagrożenia wynikające z nierówności, cyberbezpieczeństwo, terroryzm i główne wydarzenia, które miały miejsce w Estonii w ciągu ostatniego roku. „Rosja i jej imperialistyczne ambicje” pozostają największym zagrożeniem dla Estonii, napisał we wstępie przeglądu Margo Palloson, dyrektor generalny Kapo. „Nadchodzące lata prawdopodobnie przyniosą nowe wyzwania i niestabilność”.

Kapo stwierdziła, że ​​Rosja „prawdopodobnie będzie kontynuować wysiłki” mające na celu podsycenie napięć za pomocą ataków hybrydowych w krajach sąsiadujących. Służba uważa, że ​​zastosuje „wszelkie środki, które nie spowodują uruchomienia natowskiej [art. 5] klauzuli obrony zbiorowej”. Jednym z najnowszych przykładów jest zatrzymanie kilku osób, które przeprowadziły ataki na pomniki upamiętniające estońską wojnę o niepodległość, a także samochód Ministra Spraw Wewnętrznych Lauriego Läänemetsa i rosyjskiego dziennikarza. Według Kapo miały one na celu siać „zamęt i strach” w estońskim społeczeństwie.

Rosja zmieniła taktykę po tym, jak kraje UE zaprzestały wydawania wiz obywatelom Rosji, ale wywiad i służby bezpieczeństwa stały się „znacznie bardziej agresywne”. Kapo stwierdziła, że ​​„pod pewnymi względami działają bardziej prymitywnie”, ale używają też tajnych metod i „przystosowują się”. „Uważają warunki wojenne za doskonałą okazję do nauki /…/ – stanowią poważne zagrożenie”.

Na uwagę zasługują także działania Chin – pisze Kapo. W porównaniu z Rosją wysiłki chińskiego wywiadu są „szersze i bardziej intensywne”. Według Kapo ​​ambasada w Tallinie jest „głównym instrumentem Chin służącym do wywierania miękkiej siły” w Estonii i w 2023 r. po raz pierwszy od pandemii zaczęła działać „bez ograniczeń”: „Przywróciła poprzednie kontakty i aktywnie nawiązała nowe”.

Link do przeglądu w wersji angielskojęzycznej w źródle


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024