geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Przyszłość polityczna Mołdawii w cieniu kryzysu

Andrzej Widera

28-01-2025 11:29


W cieniu obecnego kryzysu energetycznego trwa nie mniej ważna walka o przyszłość polityczną Mołdawii. A obecny kryzys energetyczny Rosja wykorzystuje ciągle zwiększając nacisk nie tylko poprzez działania i wypowiedzi dyplomatyczne, ale również poprzez realne działania swoich aktorów politycznych. Tak więc po okresie względnej ciszy, do działania przystąpili politycy znani ze swoich wypowiedzi i akcji destabilizujących scenę polityczną

Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) ogłosiła gotowość do masowych protestów antyrządowych. Lider partii i były prezydent kraju, Igor Dodon, podkreślił kilka dni temu, że opozycja przygotowuje się do protestów społecznych. Dodon zapowiedział, że w lutym rozpoczną się demonstracje, których celem będzie sprzeciw wobec trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej w kraju. Jednocześnie wezwał obywateli do zjednoczenia się w walce z obecnymi problemami. Dodon zwrócił uwagę na kryzys energetyczny, który dotyka zarówno prawy, jak i lewy brzeg Dniestru. Używa do tego klasycznych zagrywek dezinformujących - za obecną sytuację obwinia rząd w Kiszyniowie, wskazując na brak skutecznej komunikacji z Rosją oraz odrzucenie przez władze rzekomego historycznego długu wobec Gazpromu, szacowanego przez rosyjską stronę na ponad 700 milionów dolarów. Zdaniem lidera PSRM dług powstał głównie w okresie rządów proeuropejskich partii w latach 2015–2017 i wymaga szybkiego rozwiązania.

Rządząca partia „Działanie i Solidarność” (PAS) odrzuca jednak te oskarżenia. Premier Dorin Recean, komentując sytuację, podkreślił, że Rosja powinna przede wszystkim respektować suwerenność Moldawii i wycofać swoje wojska z Naddniestrza. Równocześnie Recean odniósł się do zarzutów dotyczących kryzysu energetycznego, ujawniając, że ambasada Rosji w Kiszyniowie poinformowała rząd, iż nie planuje dostaw gazu do Naddniestrza.

Na tle tych napięć PSRM kontynuuje próby konsolidacji opozycji. Dodon wielokrotnie apelował o współpracę między partiami opozycyjnymi, wskazując na potrzebę stworzenia wspólnego frontu przeciwko rządzącemu PAS, który, jego zdaniem, nie zdobędzie większości w przyszłym parlamencie. Tymczasem Irina Vlah, była baszkan Gagauzji i liderka nowej partii „Serce Mołdawii”, wezwała do podpisania paktu o niewchodzeniu w koalicję z PAS po przyszłych wyborach parlamentarnych. Pakt zakłada, że opozycyjne ugrupowania zobowiążą się nie współpracować z PAS, którego rządy określono jako największe zagrożenie dla kraju.

Sytuację w regionie komplikuje również aktywność nowych ugrupowań politycznych, takich jak Gagauzka Partia Ludowa, której liderem został były deputowany parlamentu Mołdawii i trzykrotny burmistrz Komratu, Nicolae Dudoglo. Celem partii jest wzmocnienie autonomii Gagauzji oraz uniezależnienie się od wpływów partii ogólnokrajowych.

Korzystając z zamieszania, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało mołdawskiego ambasadora, przekazując mu dwie noty protestacyjne, które dotyczyły m.in. wezwań do ograniczenia działalności ambasady Rosji w Kiszyniowie. Premier Recean w odpowiedzi podkreślił, że Rosja powinna skoncentrować się na wypełnianiu swoich zobowiązań międzynarodowych i respektowaniu niezależności Mołdawii.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024