geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Przyspiesza proces usuwania sowieckich symboli

Andrzej Widera

25-04-2022 12:55


Przyspiesza proces usuwania sowieckich symboli w państwach bałtyckich. Na Łotwie niektóre gminy podjęły decyzję o usunięciu lub przeniesieniu pomników upamiętniających żołnierzy radzieckich. "Ogólnie rzecz biorąc, do tej pory nie było wielu takich przypadków, ale wraz ze zmianą pokoleń można się spodziewać, że będzie ich więcej" - ocenia łotewski politolog Ojārs Skudra.

W ubiegłym tygodniu na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Powiatu Ogre jednogłośnie podjęła decyzję o demontażu pięciu pomników upamiętniających sowiecki reżim okupacyjny w 4 gminach powiatu. Decyzję ułatwił fakt, że miejsca te nie są związane z miejscami pochówku żołnierzy. "Teraz, zwłaszcza w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę, nie ma miejsca na takie pomniki" - podkreślił Egils Helmanis, przewodniczący Rady Powiatu w Ogre.

Dotychczas na Łotwie nie usuwano pomników upamiętniających żołnierzy radzieckich. Można to przypisać kompromisom i chęci do nie wywoływania zamieszania. Jednak wraz ze zmianą pokoleń kwestia zachowania miejsc pamięci o żołnierzach radzieckich stanie się bardziej paląca - uważa politolog, profesor Skudra z Uniwersytetu Łotewskiego.

"Z jednej strony, dzieje się tak z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Z drugiej strony wynika to z faktu, że od 1991 r. wyrosły prawie dwa pokolenia. Pokolenie, które uważało, że życie pod rządami Sowietów było mniej lub bardziej akceptowalne, schodzi ze sceny historii. W ten sposób okres, w którym to pokolenie było aktywne politycznie, jest zapominany przez całe społeczeństwo. Tak było na przykład w Hiszpanii, Portugalii czy Francji, które były okupowane lub znajdowały się pod rządami autorytarnymi. Szczególnie uderzającym przykładem jest reżim Franco w Hiszpanii" - powiedział politolog.  Komisje Saeimy będą musiały jeszcze ocenić przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycje możliwości przekształcenia lub rozebrania sowieckiego pomnika w centrum Rygi.

Z kolei we wszystkich litewskich miastach stopniowo usuwano spuściznę sowiecką – niektóre pomniki, tablice pamiątkowe, fragmenty infrastruktury miejskiej naznaczone sowieckimi atrybutami. Ale teraz, wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, wszystkie miasta tego kraju jak nigdy dotąd rzuciły się na pozostałe jeszcze symbole sowieckie. Dla przykładu w Kiejdanach pozostawiono dwie rzeźby upamiętniające żołnierzy armii radzieckiej - jedną na cmentarzu przy ulicy Klewskiej w Kiejdanach, a drugą na cmentarzu w Szetejniach - obie zostaną dzisiaj usunięte. Planowana jest także zmiana nazw niektórych ulic.

Natomiast w Estonii wciąż żywe są wspomnienia z tzw. Brązowej Nocy z 2007 roku czyli zamieszek, które wybuchły po przeniesieniu pomnika tzw. Brązowego Żołnierza sowieckiego pomnika II wojny światowej, wraz ze szczątkami niektórych sowieckich żołnierzy z jego pierwotnego miejsca w centrum Tallina na pobliski Cmentarz Sił Zbrojnych w Tallinie.  Policja estońska uważa, że ​​prowokacje mogą nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni, ponieważ w tym tygodniu przypada 15 rocznica Brązowej Nocy oraz niedługo przypadają obchody 9 maja, świętowane przez mniejszość rosyjską. 

Nikt nie wie, co może się wydarzyć ani jakie konflikty mogą wybuchnąć w Estonii w ciągu najbliższych kilku tygodni, ale Zarząd Policji i Straży Granicznej (PPA) przygotowuje się na możliwość prowokacji. „Uważam za całkiem prawdopodobne, że będziemy świadkami prowokacji” – powiedział dyrektor generalny PPA Elmar Vaher.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024