Zdjęcie: Pixabay
07-08-2024 10:27
Estoński premier Kristen Michal spotkał się z przedstawicielami Estońskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Lotniczego (Eesti kaitse- ja kosmosetööstuse liit - do stowarzyszenia należy 142 firmy), omawiając współpracę przemysłu zbrojeniowego z państwem. Celem jest zwiększenie konkurencyjności sektora obronnego, co z kolei ma posłużyć pobudzeniu gospodarki.
Premier Michal powiedział, że rozwój przemysłu zbrojeniowego jest jednym z priorytetów rządu. Pomoże to zagwarantować bezpieczeństwo Estonii i wesprzeć przedsiębiorczość, co nada gospodarce nowego impetu. Pod przewodnictwem Ministerstwa Obrony Narodowej trwa aktualizacja całej polityki w zakresie przemysłu zbrojeniowego.
Dzięki wsparciu państwa planowane jest utworzenie parku przemysłu obronnego na terenie bazy lotniczej NATO w Ämari. Produkcja amunicji mogłaby się tam rozpocząć już w przyszłym roku. Wiosną tego roku rząd zatwierdził utworzenie funduszu przemysłu obronnego o łącznej wartości 50 milionów euro. Fundusz będzie inwestował bezpośrednio lub za pośrednictwem środków prywatnych w spółki opracowujące technologie obronne lub podwójnego zastosowania. Przypomnijmy jednak, że dotąd przemysł obronny stanowił mniej niż procent PKB kraju.
Warto zauważyć, że działania premiera pojawiają się w momencie dużego niezadowolenia społecznego - 65% respondentów badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Norstat uważa, że rząd wykonuje swoją pracę raczej źle lub bardzo źle. Spada również poparcie dla partii koalicji rządowej, na czym zyskuje przede wszystkim opozcyjna partia "Ojczyzna" (Isamaa). Nie sprzyjają również niedawno opublikowane prognozy ekonomiczne.
Z kolei minister gospodarki i przemysłu Erkki Keldo poinformował, że rząd planuje kontynuować politykę prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i określić nowe oczekiwania właścicielskie wobec spółek państwowych. Poprzedni rząd przeznaczył pięć państwowych spółek do prywatyzacji: Nordic Aviation Group, Teede Tehnokeskus, Operail, Transpordi Varahaldus i zmniejszyć udział państwa w porcie w Tallinie do 51 procent. Ponadto rząd zamierzał częściowo sprywatyzować dwie spółki zależne Eesti Energia: Enefit i Enefit Green. Nowy rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy zmieni listę spółek przeznaczonych do prywatyzacji.