Zdjęcie: Pixabay
05-04-2022 12:05
Kilku posłów na litewski Sejm proponuje wprowadzenie obowiązku instalacji schronów podczas budowy nowych budynków użyteczności publicznej, które mogą pomieścić jednorazowo ponad 100 osób. Propozycja nowelizacji litewskiego Prawa Budowlanego przewiduje instalowanie schronów w takich budynkach w celu zapewnienia „ochrony życia i zdrowia ludzi przed zagrożeniami wynikającymi z sytuacji kryzysowych lub wojennych”. Posłowie proponują, aby nowelizacja weszła w życie w styczniu 2023 roku.
Według inicjatorów propozycja zmiany była spowodowana "krytyczną sytuacją dotyczącą budowy budynków specjalnego przeznaczenia lub specjalnie wyposażonych pomieszczeń - schronów" w obliczu wojny rosyjskiej na Ukrainie.
Według danych Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa w litewskich gminach znajduje się obecnie 1913 obiektów ochrony zbiorowej dla ok. 1,2 mln osób lub 44 procent ludności kraju. Na Litwie przedszkola, szkoły, ośrodki sportowe i kulturalne oraz podobne obiekty są najczęściej klasyfikowane jako obiekty ochrony zbiorowej.
Inicjatorzy odwołują się do praktyki krajów skandynawskich: z danych wynika, że w Finlandii wszystkie budynki, w których mieszkają, pracują lub uczą się ludzie, muszą być wyposażone w schrony przeciwatomowe, natomiast w Szwecji, liczącej 7 mln mieszkańców, jest 65 tys. schronów, przy całkowitej liczbie ludności wynoszącej ponad 10 milionów.