Zdjęcie: Pixabay
15-11-2022 10:02
W związku z tym, że państwo przestaje wypłacać Żydom pieniądze za wywłaszczenie ich mienia komunalnego w XX wieku, premier Ingrida Šimonytė zaproponowała przeznaczenie podobnej kwoty na odszkodowania za wywłaszczenie żydowskiego mienia prywatnego.
Przewiduje to przedstawiona do zatwierdzenia nowa wersja ustawy o odszkodowaniach za nieruchomości gmin wyznaniowych żydowskich. Ustawa, przyjęta w 2011 r., zobowiązuje obecnie Litwę do wypłacenia w ciągu dekady ponad 37 mln euro w ramach rekompensaty za mienie gmin żydowskich wywłaszczonych przez reżimy totalitarne. Tymczasem w nowej wersji ustawy rząd dodaje, że odszkodowanie będzie wypłacane także za nieruchomości bezprawnie wywłaszczone podczas okupacji przez reżimy totalitarne.
Jak wynika z pisma Kancelarii Rządu, kwota ta została zaproponowana "w świetle możliwości finansowych państwa". "Ta symboliczna kwota ma na celu przywrócenie przynajmniej częściowej sprawiedliwości i zapewnienie zachowania litewskich Żydów, ich kultury i dziedzictwa" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.
Rekompensata ta ma być wypłacana od lipca 2024 roku i zakończyć się w lipcu 2030 roku. Ma być wypłacana w ratach i zatwierdzana decyzją Sejmu w każdym roku budżetowym, z uwzględnieniem możliwości finansowych państwa. Jednak nowe brzmienie ustawy pozwoli również Funduszowi przeznaczyć 5-10 mln euro na realizację indywidualnych wniosków o odszkodowanie za nieruchomości. Projekt musi być jeszcze zatwierdzony przez rząd, a następnie trafi do przyjęcia przez parlament.
Podczas okupacji hitlerowskich Niemiec w latach 1941-1944 wymordowano około 90% z około 208 tysięcy żydowskich mieszkańców Litwy, a ich majątki znacjonalizowano.