geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Powraca temat niemieckiej brygady na Litwie

Andrzej Widera

29-06-2023 10:55


"Na pierwszy rzut oka słowa wypowiedziane przez ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa o stałym rozmieszczeniu niemieckiej brygady na Litwie – na co Litwini czekali tak długo, ponad rok – powinny uciszyć wszelkie spory i namiętności, jednak sami Niemcy są zdziwieni, a nawet wściekli. Mówi się, że zostało złożone zobowiązanie  - jednak co się stanie, jeśli nie uda się go zrealizować?" - czytamy w litewskich mediach.

„Po raz pierwszy została wyrażona tak jasna i jednoznaczna wola polityczna Niemiec. To całkowicie pokrywa się z naszym interesem strategicznym” – powiedział Laurynas Kasčiūnas , przewodniczący Seimasowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK).

Pierwszym sygnałem, że nie wszystko jest przesądzone, jest burza, która rozpętała się w samych Niemczech w związku z oświadczeniem ministra obrony tego kraju. "Wszyscy ci, którzy mają choć trochę pojęcia o sytuacji Bundeswehry, o zawiłościach przeniesienia brygady, jej rozmieszczeniu w obcym kraju i innych kwestiach związanych z tym tematem, wcale nie przypadkowo zareagowali ze zdziwieniem" - czytamy w artykule. Nawet najwyższe dowództwo Bundeswehry, nie mówiąc już o niższych rangą oficerach, było zaskoczone obietnicą Pistoriusa.

Według szwajcarskiego dziennika Neue Zürcher Zeitung, zobowiązanie ministra obrony, które nie zostało omówione z generałami i było sprzeczne z ich radami, wywołało irytację, gdy okazało się, że plan "uspokojenia Litwinów" narodził się rzekomo w samolocie z Berlina w drodze do Wilna, kiedy Pistorius, wraz z dyrektorem politycznym ministerstwa Jasperem Wieckiem, zdecydował o tym spontanicznie, bez żadnego planu lub koordynacji z wojskiem.

Powszechnie wiadomo w wąskich kręgach zarówno w Niemczech, jak i na Litwie, że niemiecka armia nie jest obecnie w stanie wypełnić takiego zobowiązania, jak rozmieszczenie 4-tysięcznej brygady. Pomimo swojej wielkości (62 800 żołnierzy), niemieckie siły lądowe są nękane przez długotrwałe i chroniczne problemy: niedobory sprzętu, broni i personelu. Neue Zürcher Zeitung zakończyła swój artykuł pytaniem o najgorszy scenariusz sytuacji, w której niemieccy sojusznicy zostaną zdradzeni: "co jeśli zdadzą sobie sprawę, że ich oszukaliśmy?"

Tymczasem dzisiaj premier Litwy Ingrida Šimonytė powiedziała, że oświadczenia ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa, w sprawie brygady są "oświadczeniem, którego nie można już interpretować" i nie wyobraża sobie, by Berlin mógł wycofać się z tak publicznie zadeklarowanej obietnicy."Ale jasne jest, że to, co powiedział sam minister Pistorius, a co jest czynnikiem czasu - infrastruktura, którą buduje Litwa, jest nadal potrzebna. Z pewnością zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstała ona jak najszybciej" - powiedziała premier Litwy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024