geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Poseł Saeimy podejrzany o szpiegostwo

Dodał: Andrzej Widera

10-06-2021 09:45


W czwartek Saeima poparła wniosek Prokuratury Generalnej o przeszukanie mieszkania, a także zatrzymaniu i aresztowaniu posła Jānisa Ādamsonsa z partii „Sobeža”. Oddano 69 głosów za, pięć przeciw i cztery wstrzymujące się.

Poseł oskarżony jest o szpiegostwo na rzecz Rosji. Z informacji wynika, że ​​Adamson jest podejrzany o przekazywanie informacji do Rosji w ciągu ostatnich czterech lat. Adamson, który nie miał dostępu do tajemnic państwowych, przekazywał informacje o budżecie wojska, zakupach dla armii.  „Nie mam pojęcia, o co mnie oskarżają” – powiedział Adamson.

Aktualizacja godz. 16:35:
Bez pozwolenia na pracę z tajemnicą państwową Adamsons nie mógł zapoznać się z analizą zagrożeń wojskowych i narodowym planem obrony na posiedzeniach komisji, ale mógł uczestniczyć w posiedzeniach komisji, na których urzędnicy ds. Obrony i spraw wewnętrznych przedstawiają zastrzeżone informacje. Nieoficjalnie Adamsons przekazał dostępne publicznie dokumenty – różne zmiany w prawie, informacje o zamówieniach wojskowych i budżecie, a także przekazał informacje po wizycie na wschodniej granicy kraju, przekazujące szczegółowe stanowisko państw bałtyckich przeciwko „Nord Stream 2”. Ponadto, według nieoficjalnych informacji, do przekazywania informacji użył swojego parlamentarnego komputera.

Maris Kučinskis (Związek Zielonych i Rolników), przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Saeimy, powiedziała, że w sprawie Adamsonsa istnieją poważne dowody, z których wynika, że ​​podejrzenie o szpiegostwo na rzecz Rosji jest uzasadnione.

W latach 70 i 80 studiował w Kijowskiej Wyższej Szkole Politycznej Marynarki Wojennej oraz na kursach wyższych oficerów Ministerstwa Obrony ZSRR.

W latach 80 Adamsons szybko wspinał się po szczeblach kariery. W 1979 r. wstąpił do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, w tym samym roku ukończył Kijowską Wyższą Szkołę Polityczną Marynarki Wojennej ze specjalnością Oficer wojenno- polityczny w marynarce wojennej". Od października 1979 do sierpnia 1981 był zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej Sachalinu. W lipcu 1986 roku Adamsons ukończył dziesięciomiesięczny kurs wyższych oficerów marynarki wojennej Ministerstwa Obrony ZSRR i uzyskał stopień kapitana okrętu podwodnego 2 klasy. Przez dwa lata, do 1994 r., Ādamsons był zarówno zastępcą dowódcy łotewskich sił morskich, jak i dowódcą brygady straży granicznej.

Od lat 90 Adamsons zajmował różne stanowiska polityczne. Jako przedstawiciel różnych sił politycznych był ministrem spraw wewnętrznych, posłem Saeimy, radnym rady miejskiej Rygi. W 1999 r. Ādamsons został zwolniony ze stanowiska przewodniczącego Komisji Obrony i Spraw Wewnętrznych Saeimy, ponieważ nie otrzymał zezwolenia na pracę z dokumentami zawierającymi tajemnice państwowe.

Prokuratura potwierdziła kiedyś, że Adamsons był pracownikiem KGB podczas śledztwa w sprawie Adamsonsa w związku z jego możliwą współpracą z byłym Komitetem Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Odmówiono mu możliwości startu w wyborach do Saeimy, ale zakwestionował to w sądzie. Europejski Trybunał Praw Człowieka podtrzymał skargę Adamsona przeciwko państwu łotewskiemu o zakaz startu w wyborach do Saeimy jako były oficer KGB i nakazał państwu wypłatę mu odszkodowania w wysokości 10 000 euro.

Jako były funkcjonariusz straży granicznej ZSRR Adamsons od lat otrzymuje emeryturę wojskową wypłacaną przez Rosję. Według oświadczenia urzędnika Adamsona w ostatnich latach jego kwota wynosiła 8400 euro rocznie lub 700 euro miesięcznie.
 


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021