geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polsko-litewskie ustalenia ws. cyberbezpieczeństwa

Dodał: Andrzej Widera

18-07-2024 09:46


Wczoraj z wizytą na Litwę przybył wicepremier, minister cyfryzacji RP Krzysztof Gawkowski. Spotkał się tu z przedstawicielami litewskiej administracji publicznej. Rozmowy dotyczyły m.in. programu „mObywatel“, cyberbezpieczeństwa i walki z dezinformacją. "Nie trzeba dziś wyprowadzać rosyjskiego czołgu na ulice Warszawy lub Wilna. Wystarczy wirtualnego czołgu, który zmiecie elektrownie, zatrzyma wodę, doprowadzi do zamieszania w administracji publicznej i sparaliżuje nasze życie – oświadczył w trakcie spotkania z dziennikarzami.

W trakcie spotkania z ministrem komunikacji Litwy Mariusem Skuodisem, onawiano tematy wymiany praktyk dotyczących centrów danych, promocji aplikacji „mObywatel“ oraz wsparcia dla litewskiego „e-wallet“. W większej mierze rozmowy dotyczyły tego, jak moglibyśmy wspólnie sprawić, aby wszystkie szlaki komunikacyjne były wzbogacone o Internet i sieć 5G. Uzgodniliśmy wstępne porozumienie." - mówił minister.

Drugie spotkanie z kanclerz rządu Giedrė Balčytytė, dotyczyło wspólnych metod walki z dezinformacją. Główne tematy, które zostały poruszone - to uwzględnienie roli Litwy w DIS/MIS Resource Hub, możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w polskiej administracji, wzorując się na litewskich rozwiązaniach, a także wymiana doświadczeń w zakresie nowoczesnego zarządzania cyfrowego. Planowane jest podpisanie umowy między polskim NASK a instytucjami litewskimi ws. współpracy.

Ważną częścią wizyty było spotkanie z ministrem obrony Litwy Laurynasem Kasčiūnasem, w trakcie którego zostały poruszone wątki cyberbezpieczeństwa – w szczególności zmiana działania i dostosowanie ścieżki szkoleń oraz misji na operacje typu „threat hunting“ w ramach projektu PESCO CRRT.

Kasčiūnas przedstawił Gawkowskiemu przyjęte przez Seimas w lipcu nowelizacje ustawy o cyberbezpieczeństwie oraz plany powołania na początku przyszłego roku rady ds. cyberbezpieczeństwa w Litewskich Siłach Zbrojnych. "Kolejna ważna rzecz - to współpraca w ramach rozwoju sieci szerokopasmowej i dostępu obywateli do Internetu w węzłach, które łączą Warszawę i Wilno. Jeszcze jedna dobra informacja jest taka, że w ramach Ministerstwa Obrony będziemy zacieśniać współpracę między Polską a Litwą. Wcześniej były to wyłącznie rozmowy, bez deklaracji. Dzisiaj one już padają" – podsumował wicepremier i minister cyfryzacji.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024