Zdjęcie: Pixabay
18-07-2024 09:46
Wczoraj z wizytą na Litwę przybył wicepremier, minister cyfryzacji RP Krzysztof Gawkowski. Spotkał się tu z przedstawicielami litewskiej administracji publicznej. Rozmowy dotyczyły m.in. programu „mObywatel“, cyberbezpieczeństwa i walki z dezinformacją. "Nie trzeba dziś wyprowadzać rosyjskiego czołgu na ulice Warszawy lub Wilna. Wystarczy wirtualnego czołgu, który zmiecie elektrownie, zatrzyma wodę, doprowadzi do zamieszania w administracji publicznej i sparaliżuje nasze życie – oświadczył w trakcie spotkania z dziennikarzami.
W trakcie spotkania z ministrem komunikacji Litwy Mariusem Skuodisem, onawiano tematy wymiany praktyk dotyczących centrów danych, promocji aplikacji „mObywatel“ oraz wsparcia dla litewskiego „e-wallet“. W większej mierze rozmowy dotyczyły tego, jak moglibyśmy wspólnie sprawić, aby wszystkie szlaki komunikacyjne były wzbogacone o Internet i sieć 5G. Uzgodniliśmy wstępne porozumienie." - mówił minister.
Drugie spotkanie z kanclerz rządu Giedrė Balčytytė, dotyczyło wspólnych metod walki z dezinformacją. Główne tematy, które zostały poruszone - to uwzględnienie roli Litwy w DIS/MIS Resource Hub, możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w polskiej administracji, wzorując się na litewskich rozwiązaniach, a także wymiana doświadczeń w zakresie nowoczesnego zarządzania cyfrowego. Planowane jest podpisanie umowy między polskim NASK a instytucjami litewskimi ws. współpracy.
Ważną częścią wizyty było spotkanie z ministrem obrony Litwy Laurynasem Kasčiūnasem, w trakcie którego zostały poruszone wątki cyberbezpieczeństwa – w szczególności zmiana działania i dostosowanie ścieżki szkoleń oraz misji na operacje typu „threat hunting“ w ramach projektu PESCO CRRT.
Kasčiūnas przedstawił Gawkowskiemu przyjęte przez Seimas w lipcu nowelizacje ustawy o cyberbezpieczeństwie oraz plany powołania na początku przyszłego roku rady ds. cyberbezpieczeństwa w Litewskich Siłach Zbrojnych. "Kolejna ważna rzecz - to współpraca w ramach rozwoju sieci szerokopasmowej i dostępu obywateli do Internetu w węzłach, które łączą Warszawę i Wilno. Jeszcze jedna dobra informacja jest taka, że w ramach Ministerstwa Obrony będziemy zacieśniać współpracę między Polską a Litwą. Wcześniej były to wyłącznie rozmowy, bez deklaracji. Dzisiaj one już padają" – podsumował wicepremier i minister cyfryzacji.