geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polskie wyniki śledztwa ws. lotu samolotu Ryanair z 2021 roku

Dodał: Andrzej Widera

06-09-2024 10:32


Polska Prokuratura Krajowa potwierdziła wydanie nakazów aresztowania trzech obywateli Białorusi podejrzanych o udział w organizacji lądowania samolotu Ryanair Ateny-Wilno w Mińsku w 2021 r., w wyniku czego zatrzymani zostali Raman Pratasewicz i Sofia Sapieha . Oskarżeni zostaną umieszczeni na liście osób poszukiwanych, m.in. za pośrednictwem Interpolu.

Z komunikatu prokuratury wynika, że ​​w toku śledztwa uzyskano materiał dowodowy pozwalający na postawienie zarzutów trzem obywatelom Białorusi o przejęcie w dniu 23 maja 2021 r. kontroli nad polskim samolotem lecącym z Aten do Wilna i zmuszenie pilotów do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. „Efektem tego było nielegalne uwięzienie 132 osób i zatrzymanie lidera białoruskiej opozycji Romana Pratasevicha ” – czytamy w oświadczeniu.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 24 maja 2021 roku. Utworzono międzynarodowy polsko-litewski zespół dochodzeniowo-śledczy, którego działania koordynują prokuratorzy Eurojustu z siedzibą w Hadze – czytamy w komunikacie prasowym. Dochodzenie prowadzone jest też wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokuratorzy twierdzą, że w trakcie śledztwa zabezpieczono nagrania rozmów z kokpitu samolotu, w tym rejestrator rozmów oraz dane techniczne z tzw. czarnej skrzynki. Uzyskano także protokoły załogi z przebiegu lotu, sporządzono listę pasażerów i członków załogi, przesłuchano świadków, przedłożono zdjęcia i nagrania, w tym wykonane przez pasażerów, a także uzyskano dowody w oparciu o nakazy europejskie.

Sąd zaocznie aresztował byłego dyrektora Biełaeronawigacji Leonida Churo , kierownika zmiany  Jewgienija Ciganowa , a także anonimowego wysokiego rangą funkcjonariusza KGB. Z opublikowanej w grudniu 2021 roku prezentacji polskich służb wywiadowczych na temat śledztwa w tej sprawie wynika, że ​​z przywódcą skontaktował się pracownik białoruskich służb wywiadowczych, który podczas zdarzenia przebywał w centrum kontroli lotów, a którego nazwał Andriejem Anatolijewiczem.

„4 września 2024 r. sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec powyższych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania. Wczoraj (5 września) prokuratura wszczęła poszukiwania podejrzanych. W najbliższych dniach prokurator wystąpi do sądu o wydanie europejskich nakazów aresztowania oraz zwróci się do Interpolu o wszczęcie poszukiwań listem gończym ” – podsumowała prokuratura. Warty przypomnienia jest raport ICAO ws.tego lotu, w którym potępiła działania rządu Białorusi za dopuszczenie się aktu nielegalnej interwencji. Efektem tych działań reżimu Łukaszenki było wprowadzenie sankcji UE wobec Białorusi, które uderzyły m.in. w białoruską branżę nawozów.Na ten temat wypowiedziało się także sześciu ówczesnych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.


 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024