geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Polskie wyniki śledztwa ws. lotu samolotu Ryanair z 2021 roku

Dodał: Andrzej Widera

06-09-2024 10:32


Polska Prokuratura Krajowa potwierdziła wydanie nakazów aresztowania trzech obywateli Białorusi podejrzanych o udział w organizacji lądowania samolotu Ryanair Ateny-Wilno w Mińsku w 2021 r., w wyniku czego zatrzymani zostali Raman Pratasewicz i Sofia Sapieha . Oskarżeni zostaną umieszczeni na liście osób poszukiwanych, m.in. za pośrednictwem Interpolu.

Z komunikatu prokuratury wynika, że ​​w toku śledztwa uzyskano materiał dowodowy pozwalający na postawienie zarzutów trzem obywatelom Białorusi o przejęcie w dniu 23 maja 2021 r. kontroli nad polskim samolotem lecącym z Aten do Wilna i zmuszenie pilotów do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. „Efektem tego było nielegalne uwięzienie 132 osób i zatrzymanie lidera białoruskiej opozycji Romana Pratasevicha ” – czytamy w oświadczeniu.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 24 maja 2021 roku. Utworzono międzynarodowy polsko-litewski zespół dochodzeniowo-śledczy, którego działania koordynują prokuratorzy Eurojustu z siedzibą w Hadze – czytamy w komunikacie prasowym. Dochodzenie prowadzone jest też wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokuratorzy twierdzą, że w trakcie śledztwa zabezpieczono nagrania rozmów z kokpitu samolotu, w tym rejestrator rozmów oraz dane techniczne z tzw. czarnej skrzynki. Uzyskano także protokoły załogi z przebiegu lotu, sporządzono listę pasażerów i członków załogi, przesłuchano świadków, przedłożono zdjęcia i nagrania, w tym wykonane przez pasażerów, a także uzyskano dowody w oparciu o nakazy europejskie.

Sąd zaocznie aresztował byłego dyrektora Biełaeronawigacji Leonida Churo , kierownika zmiany  Jewgienija Ciganowa , a także anonimowego wysokiego rangą funkcjonariusza KGB. Z opublikowanej w grudniu 2021 roku prezentacji polskich służb wywiadowczych na temat śledztwa w tej sprawie wynika, że ​​z przywódcą skontaktował się pracownik białoruskich służb wywiadowczych, który podczas zdarzenia przebywał w centrum kontroli lotów, a którego nazwał Andriejem Anatolijewiczem.

„4 września 2024 r. sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec powyższych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania. Wczoraj (5 września) prokuratura wszczęła poszukiwania podejrzanych. W najbliższych dniach prokurator wystąpi do sądu o wydanie europejskich nakazów aresztowania oraz zwróci się do Interpolu o wszczęcie poszukiwań listem gończym ” – podsumowała prokuratura. Warty przypomnienia jest raport ICAO ws.tego lotu, w którym potępiła działania rządu Białorusi za dopuszczenie się aktu nielegalnej interwencji. Efektem tych działań reżimu Łukaszenki było wprowadzenie sankcji UE wobec Białorusi, które uderzyły m.in. w białoruską branżę nawozów.Na ten temat wypowiedziało się także sześciu ówczesnych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.


 


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024