Zdjęcie: Pixabay
18-07-2023 10:25
W ciągu najbliższych dziesięciu lat w łotewski system przesyłu energii elektrycznej zostanie zainwestowanych 509,8 mln euro, z czego 135,8 mln euro zostanie sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Arnis Daugulis, członek zarządu spółki Augstsprieguma tīkls AS, powiedział, że dokonują się fundamentalne zmiany w infrastrukturze i technologiach zarządzania siecią, która będzie w pełni przygotowana do synchronizacji z Europą kontynentalną do 2025 roku.
"Odłączenie łotewskiego systemu dostaw energii elektrycznej od sieci kontrolowanej przez Rosję i Białoruś jest kluczowym warunkiem zapewnienia niezależności energetycznej Łotwy" - powiedział Daugulis. W celu ukończenia głównych projektów infrastrukturalnych i technologii informacyjno-komunikacyjnych Projektu Synchronizacji planuje się zainwestować 188,8 mln euro, zgodnie z planem Łotewskiej Komisji Transportu dotyczącym rozwoju łotewskiego systemu przesyłowego na lata 2024-2033.
Do 2033 r. planuje się inwestować 21-30 mln euro rocznie w remonty podstacji, linii i punktów dystrybucyjnych 330 kV i 110 kV, zapewniając w ten sposób zrównoważone funkcjonowanie systemu przesyłowego. Łotewski plan rozwoju systemu przesyłowego uwzględnia również podłączenia elektrowni wykorzystujących energię odnawialną do sieci przesyłowej, a także projekty energetyczne w regionie Morza Bałtyckiego, w tym potencjalne połączenia międzysystemowe Łotwa-Szwecja i Bałtyk-Niemcy, które w przyszłości byłyby w stanie zabezpieczyć zdolności eksportowe energii elektrycznej produkowanej na Łotwie.