Zdjęcie: Wikipedia
04-04-2025 08:52
Projekt ustawy o wystąpieniu z Konwencji Ottawskiej został w czwartek poparty przez łotewski parlament w pierwszym czytaniu i procedowany jest w trybie pilnym. Debata w Saeimie podzieliła posłów. Część opozycji ostro sprzeciwia się wycofaniu z konwencji, twierdząc, że miny przeciwpiechotne nie poprawiają obronności, lecz niosą zagrożenie dla cywilów.
Jeden z deputowanych skrytykował decyzję, twierdząc, że miny "tworzą kaleki i bezsilnych ludzi". Inni politycy argumentowali jednak, że obecne warunki bezpieczeństwa wymuszają przemyślenie wcześniejszych zobowiązań. "Nie jestem zachwycony tym krokiem, ale mając na uwadze naszego sąsiada, uważam, że jest to konieczne" – stwierdził jeden z posłów popierających projekt. Podkreślano, że ewentualne użycie min przez łotewskie wojsko nastąpi wyłącznie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia wojennego.
Krytycy oskarżali niektórych deputowanych o obronę interesów Rosji, przypominając, że kraj ten prowadzi już czwarty rok wojny przeciwko Ukrainie i ogłasza kolejne mobilizacje. "Na co jeszcze czekamy?" – pytał jeden z parlamentarzystów, zarzucając przeciwnikom projektu zwłokę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaznacza, że decyzja o opuszczeniu konwencji jest skoordynowana z innymi krajami regionu – podobny krok rozważają Estonia, Litwa, Polska i Finlandia.
Zdaniem resortu obrony, w świetle rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie miny przeciwpiechotne stanowią istotny element strategii obronnej, mogą spowolnić ruchy przeciwnika i zwiększyć skuteczność działań zbrojnych. Resort podkreśla również, że wyjście z konwencji nie oznacza natychmiastowego rozmieszczania min, lecz przywraca krajowi możliwość elastycznego reagowania na potencjalne zagrożenia.
Zgodnie z procedurą, Łotwa po formalnym zgłoszeniu decyzji w ONZ będzie mogła legalnie nabywać, produkować i stosować miny przeciwpiechotne po upływie sześciu miesięcy. Rozważa się ich zakup od Polski i Finlandii lub uruchomienie własnej produkcji. Jednocześnie rząd zapewnia, że kraj nadal będzie przestrzegać zobowiązań humanitarnych i międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.