geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: nashaniva.com

Opinie i zadania dla nowego białoruskiego ministra SZ

Andrzej Widera

14-12-2022 10:12


Białoruski premier Raman Hałouczenka na dzisiejszym posiedzeniu rządu przedstawił zadania dla nowego ministra spraw zagranicznych Siarhieja Aleinika. Domagał się „wstrząśnięcia resortem, skierowania go do bieżących zadań gospodarki i polityki zagranicznej”, przydziału zadań ambasadom i ścisłej ich kontroli.

Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno niezwłocznie przedstawić propozycje optymalizacji sieci białoruskich placówek dyplomatycznych za granicą w oparciu o „zadania priorytetowe”. "Po trzecie - uporządkować kadry, ściągnąć "świeżą krew" z sektora gospodarki, działów przemysłu. Po czwarte, znaleźć opcje zrównoważonej pracy zarówno na wschodnim, jak i zachodnim wektorze naszej polityki zagranicznej, w oparciu o nasze interesy” – nakreślił zakres pracy nowego ministra, białoruski premier. Zakwestionował też "obecne tempo i metody pracy resortu które,są niedopuszczalne". Hałouczenka przy tym ubolewał, że za granicą powołanie Aleinika na ministra zaczęto interpretować m.in. jako znak, że Białoruś będzie próbowała poprawić stosunki z Zachodem.

"Jednak kierunki działania białoruskiego MSZ wyznacza wyłącznie Łukaszenka. A decydując się na powołanie ministra, na pewno wziął pod uwagę wszystkie czynniki. W tym wieloletnią przyjaźń Siarhieja Aleinika i Uładzimira Makieja, którą wielu pamiętało. Według Pawła Latuszki Aleinik był nawet świadkiem na ślubie Makieja. Tak więc w pewnym sensie Aleinik jest nie tylko następcą, ale także kontynuatorem dzieła swojego poprzednika. „Polityka zagraniczna Białorusi pozostaje taka sama i wszystkie podjęte wcześniej kroki będą kontynuowane” – można przypuszczać, że taki był sens tej nominacji." - wskazuje białoruski publicysta opozycyjny Igor Lenkiewicz,

Według Lenkiewicza, głównym kierunkiem szukania dojścia do polityków zachodnich będa rozwijane kontakty z Zakonem Maltańskim oraz Watykanem. Od listopada 2002 do chwili obecnej - Aleinik był także ambasadorem Białorusi przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Rycerskim Zakonie Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, Rodos i Malty. "Wydaje się, że białoruskie władze zamierzają kontynuować poszukiwania potencjalnych negocjatorów na Zachodzie. Dlatego Łukaszenka nie powołał żadnego z „jastrzębi” na stanowisko szefa MSZ. A szefem tej struktury jest właśnie ten, kto ma niezbędne doświadczenie i koneksje, aby spróbować zrealizować swoje plany" - napisał Lenkiewicz.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024