Zdjęcie: Flickr
15-09-2023 11:52
Jak informuje "Nasza Niwa" kolejne białoruskie przedsiębiorstwo państwowe, obłożone sankcjami za działania reżimu Łukaszenki i współudział w wojnie z Ukrainą, znalazło sposób na sprzedaż swoich produktów w UE. Mocznik produkowany w przedsiębiorstwie Grodno Azot dostarczany jest do Czech i Polski – podało Radio Svaboda, powołując się na Czeskie Centrum Dziennikarstwa Śledczego.
Centrum zauważyło, że Państwowa Służba Celna Republiki Czeskiej nie odnotowuje naruszeń sankcji. Autorzy artykułu zauważają, że to samo dzieje się z białoruskim drewnem, które produkowane jest także w objętych sankcjami przedsiębiorstwach na Białorusi i według dokumentów uchodzi za produkt Kirgistanu. Białoruska firma „Technospectrading” twierdzi, że może swobodnie importować mocznik zarówno do UE, jak i do innych krajów świata. Jedna tona metryczna ich granulowanego mocznika kosztuje 300 euro - jest to o 32,5 euro taniej od aktualnej średniej ceny tego produktu. To właśnie „Technospectrading” jest eksporterem mocznika z „Grodno Azot”, dzięki czemu spółka tam może bez przeszkód handlować na rynku unijnym.
„Grodno Azot” jest jedynym producentem mocznika na Białorusi. UE wraz z Kanadą, Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, a później Szwajcarią nałożyła w 2021 roku sankcje na spółkę w związku z „ciągłymi naruszeniami praw człowieka i podstawowych wolności na terytorium Białorusi”.