Zdjęcie: polskofalowka.com
01-10-2024 11:42
Od 1 września na Łotwie działają tylko trzy polskie szkoły: szkoła średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze, Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu oraz Gimnazjum Polskie w Rzeżycy. Jak wiadomo, zamknięto szkołę im. hr. Platerów w Krasławiu, która działała od 1991 roku.
Redaktor Tomasz Otocki na łamach LSM, zauważa, że pod koniec jej funkcjonowania uczyło się tam 44 uczniów, pracowało 16 nauczycieli, w tym dwie 2 nauczycielki z Polski. Niestety, ale los szkoły był zależny od liczby uczniów, a ta cały czas spadała. W 2017 roku było to 53 uczniów. Pierwsze sygnały o możliwości likwidacji placówki pojawiły się już w 2016 roku.
Po likwidacji szkoły w tym roku, Kuratorium oświaty w Krasławiu zaproponowało uczniom szkoły przenieść się do szkoły dla mniejszości narodowych „Varavīksne”, gdzie będą mieć osobny program nauczania. Dzieci na wszystkie zajęcia miały uczęszczać z całą swoją klasą, uczestnicząc także w dodatkowych lekcjach z języka polskiego. Możliwość nauki języka polskiego dano także innym dzieciom ze szkoły „Varavīksne”. Z tego co wiadomo, do tej szkoły przeszło 25 dzieci z polskiej szkoły.
W dniu 1 września Związek Polaków w Krasławiu „Strumień” miał zebranie w budynku szkoły. Uczestniczyli w nim nauczyciele, którzy przyjechali z Polski, którzy będą nas uczyć języka polskiego i obchodzić z nami polskie święta - opowiada Elwira Bejnarowicz, była pracowniczka polskiej szkoły i prezeska Związku Polaków w Krasławiu. Jak informuje red. Otocki, pojawiła się inicjatywa by rozpocząć lekcje języka polskiego dla dzieci w Sołonaju (Saliena). Może na nie uczęszczać nawet 120 dzieci. Wiadomo też, że lokalni Polacy pamiętają też o zakmniętej jeszcze w 2012 roku polskie szkole w Jakubowie (Jēkabpils). Na razie nie wiadomo co czeka dzieci i młodzież w przyszłym roku, jednak obecne trzy szkoły będa działać nadal.