geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: BNR Wikipedia

Nowe odznaczenia białoruskiej opozycji

Andrzej Widera

13-03-2023 12:55


Żołnierze walczącego na Ukrainie białoruskiego pułku Kalinouskiego  otrzymali odznaczenia Rady BRL. Jak poinformowano na stronie internetowej Rady, medale otrzymało 22 żołnierzy pułku. Są to już kolejne zabiegi polityczne wokół białoruskiej jednostki wojskowej. Jak się wydaje początek tego zamieszania odznaczeniowego zaczął Wspólny Gabinet Przejściowy, który jeszcze pod koniec zeszłego roku przedstawił projekt nowych odznaczeń wojskowych i cywilnych. Jak widać, temat podjęła także Rada Białoruskiej Rady Ludowej, która od 1919 roku przebywa na emigracji, najpierw w Kownie i Pradze, następnie w Kanadzie. Obecnie jej przewodniczącą jest Iwonka Surwiłła.

Jednak bardzo ciekawa, z naszego polskiego punktu widzenia, jest historia nowego odznaczenia - Medalu za zasługi bojowe (nazwany także Orderem Żelaznego Rycerza), który został ustanowiony dekretem Przewodniczącej Białoruskiej Rady Ludowej Iwonki Surwiłły z dnia 21 stycznia 2023 roku.

Medal nadawany jest za odwagę osobistą wykazaną w okolicznościach związanych z zagrożeniem życia oraz ochroną wolności, suwerenności i demokratycznego porządku konstytucyjnego Białorusi na podstawie ideałów z 25 marca, w szczególności podczas pełnienia funkcji wojskowych i służbowych służby, w bitwach i podczas wykonywania zadań specjalnych w interesie narodowym Białorusi.

Zgodnie ze swoim statutem medal jest następcą Orderu Virtuti Militari, który powstał w 1792 roku i jest najstarszym historycznym odznaczeniem wojskowym państwa białoruskiego, biorąc pod uwagę status Białorusi jako jednego z krajów-sukcesorów Rzeczypospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nazwa i projekt medalu powinny odzwierciedlać ciągłość historyczną. Zmiany w stosunku do nagrody historycznej odzwierciedlają wartości współczesnej Białorusi jako niezależnej republiki demokratycznej.

Pierwsze odznaczenie Medalem BRL za zasługi bojowe odbyło się 1 lutego 2023 r., w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i udziału w nim Kastusia Kalinowskiego na terytorium Białorusi. Medal otrzymało wtedy 22 żołnierzy Pułku Białoruskiego im. Kastusia Kalinowskiego, którzy wykazali się odwagą w walkach z rosyjskimi siłami okupacyjnymi na Ukrainie. Oficjalne wręczenie medali odbyło się 9 marca 2023 roku i stało się pierwszą znaną ceremonią wręczenia białoruskich odznaczeń państwowych za męstwo na polu walki od czasów Wspólnoty Niepodległych Państw.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021