geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Nielegalny handel ukraińskim zbożem objęty śledztwem

Dodał: Andrzej Widera

07-07-2023 10:12


Ukraińskie czarnorynkowe zboże warte miliony euro jest eksportowane do UE przez podejrzane firmy – Ukraina sprawdza setki firm, które sprzedawały ukraińskie zboże bez odpowiedniej rejestracji i płacenia podatków. Dziennikarze skupieni w projekcie zgłaszania przestępczości zorganizowanej i korupcji (OCCRP, Centrum Badań nad Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną) odkryli zaangażowane w handel likwidowane firmy, firmy "słupy" i międzynarodowych gigantów branży rolniczej.

Dane handlowe uzyskane przez dziennikarzy wskazują, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę większość zboża, które przeszło przez rumuńskie przejście graniczne Djakiwcy-Halmeu i inne przejścia w Rumunii, zostało wywiezione przez podejrzane ukraińskie firmy oskarżone o uchylanie się od płacenia podatków i inne przestępstwa.

„Są wśród ponad trzystu firm, które od września ubiegłego roku są na Ukrainie objęte śledztwem. Według prokuratury tylko w ubiegłym roku pozbawiły państwo co najmniej 140 mln dolarów. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​w ramach śledztwa władze przejęły od niektórych firm dziesiątki tysięcy ton zboża. Niektórzy podejrzani kwestionują konfiskaty w sądzie.

Dziennikarze dowiedzieli się więc, że w dostępnych danych z pierwszych siedmiu miesięcy wojny ujawniono 80 ukraińskich firm objętych dochodzeniem. W tym okresie firmy wysłały co najmniej 1,7 mln ton zboża o wartości 495 mln USD do firm w Rumunii, na Węgrzech i w Czechach. Oficjalnie w tym samym czasie Ukraina wyeksportowała do Rumunii około dwa razy więcej zboża (za kwotę około miliarda dolarów) – podaje OCCRP.

Wśród odbiorców zboża są spółki offshore, przedsiębiorstwa węgierskie, które zostały skazane na likwidację za niezłożenie sprawozdań, firmy pośredniczące na Węgrzech i w Czechach, firmy, które wcześniej oskarżane były o oszustwa podatkowe, firmy należące lub związane z osobami powiązanymi politycznie lub skazanymi przestępcami, a także głównymi międzynarodowymi handlarzami zbożem, w tym COFCO International, Bunge, Viterra i Ameropa Holding. Przedstawiciele COFCO International stwierdzili, że nie mają informacji o transakcjach z wymienionymi przez dziennikarzy ukraińskimi firmami. Viterra poinformowała, że ​​nie może potwierdzić „bezpośredniej współpracy” z takimi firmami, podczas gdy Bunge i Ameropa nie odpowiedziały na prośby o komentarz.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024