Zdjęcie: Pixabay
07-07-2023 10:12
Ukraińskie czarnorynkowe zboże warte miliony euro jest eksportowane do UE przez podejrzane firmy – Ukraina sprawdza setki firm, które sprzedawały ukraińskie zboże bez odpowiedniej rejestracji i płacenia podatków. Dziennikarze skupieni w projekcie zgłaszania przestępczości zorganizowanej i korupcji (OCCRP, Centrum Badań nad Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną) odkryli zaangażowane w handel likwidowane firmy, firmy "słupy" i międzynarodowych gigantów branży rolniczej.
Dane handlowe uzyskane przez dziennikarzy wskazują, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę większość zboża, które przeszło przez rumuńskie przejście graniczne Djakiwcy-Halmeu i inne przejścia w Rumunii, zostało wywiezione przez podejrzane ukraińskie firmy oskarżone o uchylanie się od płacenia podatków i inne przestępstwa.
„Są wśród ponad trzystu firm, które od września ubiegłego roku są na Ukrainie objęte śledztwem. Według prokuratury tylko w ubiegłym roku pozbawiły państwo co najmniej 140 mln dolarów. Z dokumentów sądowych wynika, że w ramach śledztwa władze przejęły od niektórych firm dziesiątki tysięcy ton zboża. Niektórzy podejrzani kwestionują konfiskaty w sądzie.
Dziennikarze dowiedzieli się więc, że w dostępnych danych z pierwszych siedmiu miesięcy wojny ujawniono 80 ukraińskich firm objętych dochodzeniem. W tym okresie firmy wysłały co najmniej 1,7 mln ton zboża o wartości 495 mln USD do firm w Rumunii, na Węgrzech i w Czechach. Oficjalnie w tym samym czasie Ukraina wyeksportowała do Rumunii około dwa razy więcej zboża (za kwotę około miliarda dolarów) – podaje OCCRP.
Wśród odbiorców zboża są spółki offshore, przedsiębiorstwa węgierskie, które zostały skazane na likwidację za niezłożenie sprawozdań, firmy pośredniczące na Węgrzech i w Czechach, firmy, które wcześniej oskarżane były o oszustwa podatkowe, firmy należące lub związane z osobami powiązanymi politycznie lub skazanymi przestępcami, a także głównymi międzynarodowymi handlarzami zbożem, w tym COFCO International, Bunge, Viterra i Ameropa Holding. Przedstawiciele COFCO International stwierdzili, że nie mają informacji o transakcjach z wymienionymi przez dziennikarzy ukraińskimi firmami. Viterra poinformowała, że nie może potwierdzić „bezpośredniej współpracy” z takimi firmami, podczas gdy Bunge i Ameropa nie odpowiedziały na prośby o komentarz.