Zdjęcie: Wikipedia
07-03-2023 14:05
Niemiecki dziennik „Der Spiegel” donosi, że przebywający z wizytą na Litwie niemiecki minister obrony Boris Pistorius przyniósł złe wieści: Niemcy nie zamierzają rozmieścić na Litwie całej brygady żołnierzy. W Wilnie minister publicznie mówił o tym, że konieczne jest rozważenie i podjęcie decyzji na poziomie NATO, czy potrzebna jest stacjonująca na stałe brygada na Litwie.
Według przebywającego z wizytą na Litwie Borisa Pistoriusa pytanie, czy Niemcy planują stałe rozmieszczenie swojej brygady na Litwie, dotyczy nie tyle tego, co planuje jego kraj, ile tego, co NATO uzna za konieczne.
"Mamy brygadę przydzieloną do Litwy i Litwa w tej chwili rozpoczęła już proces budowy infrastruktury, która jest potrzebna dla jednostki, która składa się z 5 tys. żołnierzy. Mówimy również o kilku batalionach, pojazdach opancerzonych - tak więc infrastruktura jest potrzebna, by gościć tę brygadę. Ale zadajemy kolejne pytanie: co z tego wynika? Co jest niezbędne od strony wojskowej, co jest potrzebne? Czy musimy mieć stale rozmieszczoną brygadę w państwach bałtyckich? Może potrzebne są bardziej elastyczne struktury, jeśli chodzi o ochronę całej wschodniej flanki? NATO nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Wilnie niemiecki minister obrony.
Na konferencji prasowej Boris Pistorius podkreślił również, że Litwa "ze względu na swoją szczególną sytuację ma szczególną potrzebę ochrony", a Sojusz musi zapewnić skuteczne odstraszanie i obronę. Rzekomo Niemcy biorą na siebie tę odpowiedzialność, którą inni przyjęli za nie podczas zimnej wojny. „nie wahamy się – jako partnerzy NATO przyjmujemy nasze zobowiązanie i wypełniamy je, jeśli chodzi o wschodnią flankę NATO. I oczywiście robimy to również na specjalnym poziomie dwustronnym z Litwą. Bo bezpieczeństwo Litwy jest także naszym bezpieczeństwem” – powiedział minister obrony Niemiec.
Minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anušauskas zapytany, czy jego niemiecki kolega uważa, że NATO powinno zdecydować, czy niemiecka brygada ma być na stałe na Litwie, powiedział, że porozumienie podpisane przez prezydenta Gitana Nausėdę i kanclerza RFN Olafa Scholza powinno zostać zrealizowane.