geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Narasta spór Naddniestrza z Mołdawią wokół kryzysu energetycznego

Dodał: Andrzej Widera

07-01-2025 09:53


W nadchodzącym tygodniu odbędzie się posiedzenie grupy roboczej ds. energetyki z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz rządu Mołdawii. Spotkanie ma na celu znalezienie rozwiązań problemów z dostawami energii na całym terytorium kraju.  Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen poinformowała o tym na konferencji prasowej w Brukseli 6 stycznia, podkreślając, że UE zamierza wsłuchać się w potrzeby Mołdawii w obliczu kryzysu energetycznego.

Itkonen zaznaczyła, że ostatnie spotkanie grupy roboczej odbyło się 18 grudnia, a kolejne planowane jest na poziomie technicznym w tym tygodniu. Komisja Europejska apeluje o solidarność państw UE z Mołdawią oraz podkreśla znaczenie współpracy między Kiszyniowem a Tyraspolem w celu rozwiązania problemu w interesie mieszkańców regionu.

Tymczasem wczoraj ambasada Rosji w Mołdawii oskarżyła władze w Kiszyniowie o ignorowanie problemów w relacjach z Gazpromem, co rzekomo miało doprowadzić do kryzysu energetycznego w Naddniestrzu. W odpowiedzi Mołdawskie Biuro Reintegracji i Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarzuciły Moskwie prowadzenie „niebezpiecznych gier geopolitycznych”.

Lider Naddniestrza Wadim Krasnosielski zaapelował do mieszkańców regionu o unikanie prowokacji w obliczu niezadowolenia z powodu przerw w dostawach energii. Krasnosielski podkreślił, że sytuacja jest wynikiem czynników zewnętrznych, a nie działań mieszkańców Naddniestrza.

Kwestia dostaw gazu stanowi centralny punkt konfliktu. Gazprom ograniczył dostawy do Mołdawii, argumentując to niespłaceniem zadłużenia przez spółkę Moldovagaz. Kiszyniów kwestionuje wysokość długu, uznając jedynie jego część. W tej sytuacji Krasnosielski odrzuca propozycje współpracy z Mołdawią, twierdząc, że nie otrzymał żadnych oficjalnych ofert pomocy.  Krasnosielski skrytykował też spekulacje jakoby Rosja rzekomo „opuściła region”. Podkreślił, że wszelkie tego typu stwierdzenia są bezpodstawne.

Główną narracją lansowaną przez naddniestrzańskie media jest to, że Kiszyniów celowo sprowokował kryzys energetyczny. Naddniestrzańska telewizja TSV cytuje wiceprzewodniczącego prorosyjskiej partii „Patrioci Mołdawii” Artema Guriewa, który uważa, że ​​Kiszyniów dopuścił się społecznego ludobójstwa w Naddniestrzu. Od dzisiaj w Naddniestrzu wprowadzono planowane przerwy w dostawach energii elektrycznej. Zasilanie będzie wyłączane dwa razy dziennie na cztery godziny, aby zrównoważyć zużycie i produkcję energii. Lokalne władze zaapelowały o korzystanie z alternatywnych źródeł ciepła, takich jak piece czy generatory, by odciążyć system energetyczny.

Kiszyniów proponował pomoc w zakupie gazu na europejskich platformach oraz współpracę w zakresie dostaw energii. Jednak według mołdawskiego Biura Reintegracji, Tyraspol odpowiedział udzielając  "odpowiedzi negatywnej za pomocą agresywnej retoryki", odrzucając inicjatywy . Równocześnie władze Naddniestrza oskarżają Mołdawię o „energetyczne duszenie regionu”. Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Mołdawii Constantin Borosan powiedział, że w grudniu ubiegłego roku Kiszyniów zasugerował, aby Tyraspol rozważył możliwość zakupu gazu na rumuńskiej giełdzie. Ponadto naddniestrzańskim przedsiębiorstwom energetycznym zaoferowano wzajemnie korzystną współpracę z państwową spółką Energocom.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024