geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Frankenburg Technologies

Na Łotwie powstanie fabryka rakiet przeciwlotniczych

Dodał: Andrzej Widera

28-03-2025 10:10


Estońska firma Frankenburg Technologies ogłosiła plany otwarcia zakładu produkcji rakiet ziemia-powietrze w Łotwie, wzmacniając regionalny sektor obronny. Dzięki podpisanej umowie badawczo-rozwojowej z łotewskim Ministerstwem Obrony, przedsiębiorstwo nawiąże współpracę z łotewskimi siłami zbrojnymi. Dyrektor Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju Ieva Jāgere podkreśla, że sektor obronny jest kluczowy dla gospodarki kraju, a jego potencjał eksportowy rośnie ze względu na globalny popyt przewyższający podaż.

Frankenburg Technologies specjalizuje się w systemach obrony powietrznej, koncentrując się na zwalczaniu dronów, w tym używanych przez Rosję dronów Shahed. Pierwszym produktem firmy są małe rakiety krótkiego zasięgu (do 2 km), przeznaczone do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych. Ich testy dobiegają końca, a rozpoczęcie produkcji na skalę przemysłową jest już planowane. System rakietowy Mark 1 ma zostać przetestowany w warunkach bojowych na Ukrainie.

„Wybór Łotwy nie jest przypadkowy – kraj ten ma silne tradycje w rozwoju technologii rakietowej i utalentowanych inżynierów. Współpraca z Politechniką Ryską przyniosła już wymierne efekty” – powiedział członek zarządu Frankenburg Technologies, Veiko-Vello Palm. Firma rozważa lokalizacje dla nowej fabryki w różnych regionach Łotwy, a decyzja ma zapaść wkrótce.

Wejście Frankenburg Technologies na łotewski rynek stworzy dziesiątki nowych miejsc pracy i przyczyni się do wzrostu eksportu oraz rozwoju lokalnego sektora badań i technologii obronnych. Firma planuje również współpracę z państwami NATO oraz udział w międzynarodowej koalicji dronowej, co dodatkowo umocni jej pozycję w europejskim przemyśle obronnym.

Założona w 2024 roku firma ma swoją siedzibę w Tallinnie i prowadzi działalność na Łotwie oraz Ukrainie, a w 2025 roku planuje ekspansję na Wielką Brytanię i Polskę. Kluczową technologią przedsiębiorstwa jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach naprowadzania rakiet. Na czele Frankenburg Technologies stoją byli estońscy wojskowi i eksperci obronni, w tym były sekretarz stały Ministerstwa Obrony Kusti Salm oraz były dowódca Estońskich Sił Zbrojnych Martin Herem.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024