Zdjęcie: Frankenburg Technologies
28-03-2025 10:10
Estońska firma Frankenburg Technologies ogłosiła plany otwarcia zakładu produkcji rakiet ziemia-powietrze w Łotwie, wzmacniając regionalny sektor obronny. Dzięki podpisanej umowie badawczo-rozwojowej z łotewskim Ministerstwem Obrony, przedsiębiorstwo nawiąże współpracę z łotewskimi siłami zbrojnymi. Dyrektor Łotewskiej Agencji Inwestycji i Rozwoju Ieva Jāgere podkreśla, że sektor obronny jest kluczowy dla gospodarki kraju, a jego potencjał eksportowy rośnie ze względu na globalny popyt przewyższający podaż.
Frankenburg Technologies specjalizuje się w systemach obrony powietrznej, koncentrując się na zwalczaniu dronów, w tym używanych przez Rosję dronów Shahed. Pierwszym produktem firmy są małe rakiety krótkiego zasięgu (do 2 km), przeznaczone do neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych. Ich testy dobiegają końca, a rozpoczęcie produkcji na skalę przemysłową jest już planowane. System rakietowy Mark 1 ma zostać przetestowany w warunkach bojowych na Ukrainie.
„Wybór Łotwy nie jest przypadkowy – kraj ten ma silne tradycje w rozwoju technologii rakietowej i utalentowanych inżynierów. Współpraca z Politechniką Ryską przyniosła już wymierne efekty” – powiedział członek zarządu Frankenburg Technologies, Veiko-Vello Palm. Firma rozważa lokalizacje dla nowej fabryki w różnych regionach Łotwy, a decyzja ma zapaść wkrótce.
Wejście Frankenburg Technologies na łotewski rynek stworzy dziesiątki nowych miejsc pracy i przyczyni się do wzrostu eksportu oraz rozwoju lokalnego sektora badań i technologii obronnych. Firma planuje również współpracę z państwami NATO oraz udział w międzynarodowej koalicji dronowej, co dodatkowo umocni jej pozycję w europejskim przemyśle obronnym.
Założona w 2024 roku firma ma swoją siedzibę w Tallinnie i prowadzi działalność na Łotwie oraz Ukrainie, a w 2025 roku planuje ekspansję na Wielką Brytanię i Polskę. Kluczową technologią przedsiębiorstwa jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach naprowadzania rakiet. Na czele Frankenburg Technologies stoją byli estońscy wojskowi i eksperci obronni, w tym były sekretarz stały Ministerstwa Obrony Kusti Salm oraz były dowódca Estońskich Sił Zbrojnych Martin Herem.