Zdjęcie: Wikipedia
25-05-2024 12:00
Państwa regionu zgodziły się na utworzenie tzw. „muru dronów”, który umożliwiłby ochronę zewnętrznych granic państw za pomocą dronów – powiedziała minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė. Minister uczestniczyła w spotkaniu z kolegami z krajów bałtyckich, Polski, Finlandii i Norwegii, które odbyło się wczoraj na Łotwie.
"To zupełnie nowa rzecz - mur dronowy z Norwegii do Polski, którego celem jest wykorzystanie dronów i innych technologii do ochrony naszej granicy. Nie tylko za pomocą infrastruktury fizycznej, systemów nadzoru, ale także dronów i innych technologii, które pozwoliłyby nam chronić się przed prowokacjami ze strony krajów nam wrogich i zapobiegać przemytowi" - powiedziała Bilotaitė. W przypadku tak zwanego "muru dronów" kraje wykorzystałyby bezzałogowe statki powietrzne do monitorowania obszaru przygranicznego, a także systemy antydronowe, aby powstrzymać drony z wrogich krajów przed przemytem i prowokacjami, powiedziała minister. Bilotaitė nie wykluczyła, że "mur dronów" może powstać ze środków Unii Europejskiej.
Co istotne, według minister Bilotaitė na spotkaniu uzgodniono także zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w państwach regionu. „Uzgodniliśmy, że będziemy musieli przeprowadzić ćwiczenia regionalne dotyczące ewakuacji ludności. Przy tej okazji sprawdzimy, jak nasze instytucje są gotowe do pracy, do współpracy, jaka jest nasza zdolność do przyjmowania ludzi, jakie są możliwości innych krajów , czy są gotowi przyjąć odpowiednią liczbę osób” – powiedziała minister. Jednak znów brak było konkretów na temat ewentualnego terminu realizacji tych ćwiczeń. Według niej gotowość Litwy jest obecnie oceniana przez unijną misję ewakuacyjną, która w czerwcu powinna przedstawić swoje zalecenia i na jej podstawie zostaną wykorzystane do przygotowania scenariusza ćwiczeń.
Natomiast minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Läänemets powiedział, że Estonia chciałaby pokryć całą wschodnią granicę technologią zdolną do wykrywania i odstraszania dronów. Konieczne byłoby stworzenie takiej możliwości również w większych miastach. Läänemets zauważył, że niestety w najbliższej przyszłości musimy być przygotowani na coraz większą liczbę sytuacji, w których Rosja będzie próbowała zakłócić funkcjonowanie za pomocą dronów, w związku z coraz trudniejszym fizycznym dostępem do terytorium Estonii.
Veiko Kommusaar, zastępca dyrektora generalnego Zarządu Policji i Straży Granicznej (PPA), powiedział, że jednostki PPA będą nadal korzystać z mobilnych technologii nadzoru i przeciwdziałania dronom w razie potrzeby. "Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom, państwo estońskie musi być w stanie wykryć drony latające nad nami w dowolnym momencie i w razie potrzeby sprowadzić je na ziemię" - dodał.
Minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen powiedziała, że powstanie "muru dronów" jest mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości, ale ukraińskie doświadczenie pokazało również, że nowe technologie powinny być wykorzystywane tak dobrze, jak to możliwe i że współpraca między krajami ma sens. Dodała, że wszystkie kraje graniczące z Rosją muszą zachowywać czujność w tym czasie.