Zdjęcie: Pixabay
23-01-2025 08:14
W celu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego i skuteczności ochrony granic łotewska Komisja Obrony, Spraw Wewnętrznych i Przeciwdziałania Korupcji Saeimy poparła zmiany w ustawie o imigracji oraz w ustawie o granicy państwowej. Proponowane poprawki zobowiązują obywateli państw Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) do podania szczegółowych informacji o sobie, swoich bliskich oraz celu podróży przed wjazdem na Łotwę. Zmiany zostały przedstawione przez Komisję Bezpieczeństwa Narodowego Sejmu, która podkreśliła, że Rosja i Białoruś mogą wykorzystywać obywateli państw sprzyjających im do działań wywiadowczych oraz innych szkodliwych aktywności wymierzonych w Unię Europejską i NATO.
„Dlatego w interesie łotewskiego bezpieczeństwa narodowego konieczne jest większe skupienie uwagi na obywatelach państw WNP” – zaznaczył przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Ainars Latkovskis. Choć cudzoziemcy posiadający łotewskie dokumenty pobytowe są weryfikowani, różne podejścia do kwestii bezpieczeństwa w państwach strefy Schengen, takich jak brak kontroli węgierskich władz wobec obywateli Rosji i Białorusi, mogą umożliwiać tym osobom swobodne podróżowanie. W rezultacie łotewskie służby graniczne nie zawsze posiadają informacje o ich obecności na terenie kraju, co zostało podkreślone w uzasadnieniu do zmian.
Nowe przepisy zobowiążą obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Uzbekistanu do podania informacji o celu podróży, planowanym czasie pobytu, trasie, miejscu zamieszkania oraz kontaktach. Dodatkowo wymagane będzie ujawnienie ewentualnego zajmowania stanowisk publicznych, udziału w wyborach, służby w siłach zbrojnych, organach bezpieczeństwa czy administracji państwowej. Obowiązek ten ma zostać wprowadzony od września tego roku, a za niepodanie lub podanie nieprawdziwych informacji grozić będzie grzywna do 2000 euro.
Przewiduje się również, że co najmniej raz w roku łotewskie służby bezpieczeństwa ocenią konieczność tych wymagań i ich wpływ na bezpieczeństwo, przedkładając raport w Sejmie. Wyjątek od nowych zasad obejmie osoby z immunitetem dyplomatycznym oraz podróżujące w ramach oficjalnych funkcji. Według projektu przepustki na obszar przygraniczny będą wydawane obywatelom państw WNP tylko po uzyskaniu zgody łotewskich służb bezpieczeństwa. Dotychczasowe przepustki terminowe pozostaną ważne maksymalnie przez dwa miesiące od wejścia nowych przepisów w życie. Autorzy zmian wskazują, że trwająca budowa infrastruktury granicznej zwiększa ryzyko dla bezpieczeństwa państwa, dlatego szczególne zasady weryfikacji przepustek na obszar przygraniczny powinny obowiązywać do końca 2027 roku.