Zdjęcie: Wikipedia
25-01-2024 12:46
Dzisiaj odbywa się w Saeimie coroczna debata na temat polityki zagranicznej, podczas której Minister Spraw Zagranicznych Krišjānis Kariņš przedstawił parlamentarzystom stanowisko MSZ na temat priorytetów polityki zagranicznej Łotwy. Najczęściej poruszanymi w debacie kwestiami jest wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską agresją oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Łotwy.
Kariņš pochwalił fakt, że politycy i obywatele Łotwy, pomimo różnych wewnętrznych kłótni, zachowali jedność w polityce zagranicznej, aby dyplomatycznie, militarnie, ekonomicznie, a także czysto humanitarnie pomóc Ukrainie i jej narodowi w tym trudnym czasie. Polityk zauważył, że Łotwa przeznaczyła na wsparcie Ukrainy około 1% produktu krajowego brutto, co pokazuje również, że nie trzeba być bogatym, ale trzeba chcieć pomagać.
Minister przyznał, że najważniejszym gwarantem wolności i bezpieczeństwa Łotwy jest członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, do którego Łotwa przystąpiła 20 lat temu. W swoim przemówieniu Kariņš szczególnie podkreślił rolę USA, które pomogły sfinansować przebudowę wojskowego lotniska Lielvārde. Według ministra spraw zagranicznych USA aktywnie pomagały Łotwie w zakupie różnych systemów uzbrojenia, w tym sprzętu obrony wybrzeża, ale nie tylko.
Minister Spraw Zagranicznych powiedział parlamentarzystom, że Łotwa ustabilizowała swoją pozycję w Europie i NATO na przestrzeni ostatnich 20 lat, wyrażając przekonanie, że kraj powinien zacząć aktywniej zabiegać o współpracę z krajami trzecimi, czyli z tzw. „globalnym południem”. . Jego zdaniem jest to ważne z kilku powodów. Rozwój gospodarczy Łotwy opiera się na eksporcie. Aby na Łotwie było więcej firm eksportujących, konieczne jest przyciąganie coraz większej liczby inwestycji, jednak firmy potrzebują rynku.
„Łotwa jest dobrze reprezentowana w UE, USA, Australii, Japonii, ale poza Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Łotwa może rozszerzyć się jeszcze bardziej. Szukając aktywniej kontaktów politycznych, musimy spróbować to zrobić wspólnie z przedsiębiorcami, aby im pomóc otworzyć nowe drzwi tam, gdzie ma to znaczenie polityczne” – powiedział minister spraw zagranicznych.
Przypomniał, że Łotwa, podobnie jak Czarnogóra, są kandydatami do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2026–2027. Minister Spraw Zagranicznych potwierdził, że trwają aktywne prace nad uzyskaniem poparcia dla kandydatury Łotwy.
Chiny są zintegrowane z gospodarką światową i nie da się ich wykluczyć z systemu międzynarodowego, dlatego Łotwa musi kontynuować stosunki z Chinami, ale nie może uzależniać się od tych zobowiązań. „Nie możemy uzależniać się od Chin, ale to nie oznacza odwracania się plecami. Musimy być przygotowani na ryzyko technologiczne, jakie mogą stwarzać Chiny. Jest to kraj autorytarny i dlatego należy zachować ostrożność. Nie odwracamy się plecami, ale pracujemy z otwartymi oczami” – powiedział posłom minister Kariņš.