Zdjęcie: Flickr
06-07-2022 08:23
Ministerstwo Obrony Narodowej Łotwy rozpoczęło prace nad stopniowym wprowadzeniem w kraju Służby Obrony Narodowej. Przewiduje on system, w którym wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat oraz kobiety w tej samej grupie wiekowej będą mogli dobrowolnie wybrać jeden z czterech rodzajów służby w ciągu pięciu lat: Służbę Obrony Narodowej, Gwardię Krajową, kurs dowodzenia na uniwersytecie lub alternatywną służbę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Ministerstwie Zdrowia lub Ministerstwie Opieki Społecznej.
Zdaniem ministra obrony Artisa Pabriksa, łotewskie społeczeństwo musi być świadome najważniejszego warunku przetrwania, który służy jako dobry środek odstraszający: im większa liczba przygotowanych i wyszkolonych militarnie obywateli, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Rosja skieruje swoją militarną agresję przeciwko Łotwie.
Niestabilna sytuacja geopolityczna, w której Rosja po raz drugi rozpoczęła niesprowokowaną wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie, pokazuje, że Łotwa musi zrobić jeszcze więcej, by chronić swoich obywateli i terytorium. Minister przyznał, że personel Narodowych Sił Zbrojnych w czasie pokoju musi zostać zwiększony, ponieważ potrzeba więcej żołnierzy zawodowych, aby zapewnić istniejące zdolności bojowe NAF oraz zacząć wprowadzać nowe zdolności.
W pierwszej fazie systemu Ministerstwo Obrony zaprosi obywateli w wieku od 18 do 27 lat do zgłaszania się na ochotnika na szkolenia wojskowe od stycznia 2023 roku. W przyszłym roku planowane są dwa pobory - w styczniu i lipcu. Ministerstwo Obrony Narodowej opracuje mechanizm organizacji poboru, który będzie przejrzysty i zapewni sprawiedliwą selekcję. W pierwszym roku wdrażania Służby Obrony Narodowej planowane jest pozyskanie około 1000 obywateli - po 500 w każdym poborze - a wiodącą jednostką w realizacji szkolenia będzie Brygada Zmechanizowana Wojsk Lądowych.
Całkowity czas trwania służby wyniesie jeden rok, w tym jeden miesiąc urlopu. Trzy miesiące będzie to szkolenie żołnierskie, kolejne trzy miesiące szkolenie specjalistyczne, a ostatnie pięć miesięcy to integracja z jednostkami i szkolenie zbiorowe. Uczestnicy szkolenia będą mieli zapewnione gwarancje socjalne. Otrzymają oni rekompensatę w wysokości do 400 euro miesięcznie, posiłki lub diety, a także będą mieli zapewnione koszary i obiekty sportowe w bazie wojskowej. Minister Pabriks porównał służbę do tygodnia pracy, ponieważ rekruci będą spędzać w jednostce pięć dni, szkoląc się i ucząc, natomiast w weekendy będą mogli wrócić do domu.
Celem łotewskiego MON jest osiągnięcie w ciągu pięciu lat struktury mobilizacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych liczącej od 40 0000 do 50 000 obywateli, składającej się z 14 000 żołnierzy wojsk lądowych, 16 000 żołnierzy Gwardii Narodowej i 20 000 żołnierzy rezerwy.