geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Łotewska armia szuka rezerw kadrowych: dylematy demograficzne

Dodał: Andrzej Widera

20-05-2025 11:30


W obliczu pogłębiających się zmian demograficznych, które coraz silniej wpływają na zdolność do pozyskiwania nowych rekrutów, łotewski system obronny stoi przed rosnącym wyzwaniem. Jak zauważył Uģis Norītis, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony, „zbliżamy się do granicy odsetka ochotników, którzy są gotowi zaangażować się w służbę obronną”. Mimo że obecnie wakaty są jeszcze zapełniane, w dłuższej perspektywie malejąca liczba młodych ludzi może poważnie zagrozić zdolnościom mobilizacyjnym.

Norītis wskazał również na rosnące koszty związane z utrzymaniem infrastruktury, rozwojem zdolności bojowych czy organizacją międzynarodowych ćwiczeń, a także na konieczność wykorzystania nowoczesnych technologii, sztucznej inteligencji i cyfryzacji, by sprostać wyzwaniom przyszłości.

W dyskusjach parlamentarnych nie brakowało kontrowersyjnych głosów. Poseł Raimonds Čudars zasugerował możliwość powszechnego poboru obejmującego również kobiety, jednak spotkał się z oporem ze strony posła Artūrsa Butānsa, który podkreślił, że „należy dać kobietom spokój” i najpierw skorzystać z rezerw młodych bezrobotnych mężczyzn. Aktualne działania koncentrują się na zwiększeniu liczby żołnierzy zawodowych, co jednak – jak podkreślił Norītis – wymaga odpowiedniego finansowania. Warto jednak zauważyć, że temat ten na Łotwie, podobnie jak na Litwie, powraca z regularną częstotliwością, a jej zwolennikiem jest m.in. obecny minister obrony Andris Sprūds.

W 2024 roku w szeregach łotewskich Sił Zbrojnych służyło 7103 żołnierzy zawodowych, a do służby zrekrutowano 762 obywateli, w tym 129 przeszło wcześniej przez system powszechnej obrony narodowej. Odnotowano również wzrost liczby żołnierzy zawodowych o 400 w porównaniu z rokiem poprzednim oraz przyjęcie 1096 nowych członków Gwardii Narodowej. Zakończono też dwa pierwsze pobory w ramach państwowej służby obronnej (VAD) – pierwszy objął wyłącznie ochotników, w drugim dołączyły również osoby wyłonione losowo.

Prognozy Ministerstwa Finansów z marca 2025 przewidują, że budżet obronny wyniesie 3,65% PKB, co odpowiada kwocie 1 mln 560 tysięcy euro. Aż 42% tych środków zostanie przeznaczone na rozwój zdolności militarnych, po 26% - na wydatki osobowe i utrzymanie, a 6% na rozbudowę infrastruktury wojskowej. Kluczowymi projektami będą m.in. wdrożenie wielowarstwowego systemu obrony powietrznej, zakup rakiet obrony nadbrzeża, BWP, artylerii, amunicji oraz rozbudowa poligonu wojskowego w Selonii, którego pierwsza faza ma zostać ukończona w 2025 roku.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024