geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: MON Łotwy

Łotwa: rozbudowa bazy wojskowej i poligon dla dronów morskich

Dodał: Andrzej Widera

22-05-2025 09:49


W Ādaži, jednej z kluczowych baz wojskowych na Łotwie, uroczyście otwarto czwarty już budynek koszarowy przeznaczony dla żołnierzy wielonarodowej brygady NATO.  Koszary powstały w ramach projektu realizowanego przez Kanadę, która jako państwo wiodące brygady odpowiada za koordynację jej składu oraz rozwój infrastruktury niezbędnej do zakwaterowania sojuszników.

„Jestem wdzięczny za znaczący wkład Kanady w rozwój bazy w Ādaži, co zapewnia jeszcze lepsze warunki dla żołnierzy NATO pełniących służbę na Łotwie i gotowych nas wspierać militarnie w tych pełnych wyzwań czasach” – podkreślił minister obrony Andris Sprūds. Łączny koszt czterech budynków wyniósł 18,5 miliona euro, a ich pojemność pozwala na zakwaterowanie 600 żołnierzy, z możliwością zwiększenia do 1200 w razie potrzeby. Każdy budynek został wyposażony w pralnie, magazyny, schowki na broń oraz inne niezbędne udogodnienia. Budowa ruszyła w 2023 roku i była odpowiedzią na zwiększającą się liczbę żołnierzy brygady dowodzonej przez Kanadę, której misją jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Bliskie relacje Łotwy z Kanadą przekładają się nie tylko na wspólne projekty budowlane, ale również na szeroko zakrojoną współpracę infrastrukturalną – w tym modernizację dróg prowadzących do przyszłej bazy wojskowej „Ceri” w rejonie Mārupe, koło Rygi. Brygada stacjonująca na Łotwie skupia żołnierzy z kilkunastu państw, m.in. z Albanii, Danii, Włoch, Islandii, Polski, Hiszpanii i Szwecji.

Równolegle do działań lądowych, Łotwa intensyfikuje swoje zaangażowanie w rozwój technologii bezzałogowych na morzu. W nadchodzących tygodniach rozpoczną się testy dronów w morskim poligonie Šķēde, gdzie w realistycznych warunkach sprawdzane będą nowe technologie zarówno przez Narodowe Siły Zbrojne, jak i partnerów z NATO oraz przemysł zbrojeniowy. Nowe przepisy jasno określają zasady bezpieczeństwa i procedury zgłoszeniowe, co ma umożliwić bezpieczne i kontrolowane testowanie systemów bezzałogowych.

Minister Sprūds podkreślił, że „w obliczu współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa rozwój morskich technologii dronowych jest koniecznością”, dodając, że stworzenie takiej przestrzeni testowej w realnym środowisku to nie tylko wzmocnienie krajowych zdolności obronnych, lecz także impuls dla innowacji w przemyśle obronnym. Pierwsze testy planowane są na drugą połowę czerwca i będą powtarzane cyklicznie, co ma przełożyć się na poprawę gotowości operacyjnej i interoperacyjności z sojusznikami.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024